Veľký chlap s dobrým srdcom a nákazlivým smiechom, reagujú na Hrycovu smrť jeho kolegovia a známi

V nedeľu nadránom odišiel z tohto sveta významný slovenský herec Andrej "Andy" Hryc. Ako si naňho spomínajú ľudia, ktorí ho poznali?

31.01.2021 17:36
debata
Andy Hryc v snímke Vlada Balca Rivers of... Foto: Alef Film & Media Group
Rivers of Babylon Andy Hryc v snímke Vlada Balca Rivers of Babylon (1998).

„Umrel náš kolega Andy Hryc. Aj keď som s ním často nesúhlasil, vždy som si ho veľmi vážil za jeho bojovnosť, neústupnosť a výdrž. Tie tvoje občasné ironické poznámky na moju adresu mi budú veľmi chýbať. Odpočívaj v pokoji, Andy,“ reaguje na hercovu smrť na sociálnej sieti rockový spevák Marián Greksa, známy hlavne pôsobením v skupinách Modus a Demikát.

Zahraničnopolitický analytik, bývalý minister medzinárodných vzťahov Pavol Demeš vo svojom statuse k úmrtiu kamaráta uviedol, že Andy Hryc bol v každej spoločnosti neprehliadnuteľný:

„Veľký chlap s dobrým srdcom, hlasným a nákazlivým smiechom. Vedel sa so životom popasovať a mal ho rád až do úplného konca.“

Úmrtie herca oznámila na sociálnej sieti jeho dcéra Wanda, ktorá otca nadránom potichučky vyprevadila do večnosti a ako ďalej píše Demeš: „Bude niesť jeho štafetu“.

Na sociálnej sieti sa k smrti Hryca vyjadril aj neurológ Pavel Traubner. „Bol som, žiaľ, účastný pri vzniku jeho tragickej diagnózy a od začiatku som cítil veľké nebezpečie. Bol to dobrý chlap, ešte pred týždňom som s ním telefonoval. Česť jeho pamiatke.“

Úmrtie herca komentoval a úprimnú sústrasť rodine a pozostalým vyjadril hudobník, spevák a moderátor Ondrej Kandráč: „Odišiel Andy Hryc, vzácny človek a výnimočná osobnosť hereckého i kultúrneho života na Slovensku. Tí z vás, ktorí ste ho poznali, mu venujte tichú spomienku.“

Na úmrtie herca reagoval aj kameraman, publicista a dokumentarista Peter Nôta, ktorý sa s Hrycom stretol pri nakrúcaní rozhovoru.

„Musím priznať, že bol veľmi otvorený a mal veľký prehľad nielen o politike, ale aj o zákulisných hrách a o tom, kto v skutočnosti za koho kope,“ uvádza Nôta v statuse na sociálnej sieti s tým, že až história ukáže, akú veľkú úlohu zohral Andy Hryc (a jeho rádio TWIST) v čase Mečiarovej vlády pre Slovensko:

„Rozprával som sa s ním aj o dobe po Mečiarovi. Bol veľmi otvorený, mohol byť nahnevaný, ale nebol. Len konštatoval čo a prečo sa tak dialo…“

Nôta pripomenul aj Hrycovu postavu skorumpovaného policajta vo filme Čiara: „Bola taká dokonalá, že som mal pocit, akoby pán Hryc na tej ukrajinskej hranici pracoval minimálne 30 rokov. Vo filme čiara vyčnieval nad všetkými hercami. Svoju postavu stvárnil dokonale.“

Herec Andy Hryc s dcérou Vandou. Foto: Oles Cheresko
Andy Hryc a Vanda Hrycová Herec Andy Hryc s dcérou Vandou.

Na úmrtie herca Andyho Hryca, ktorý v nedeľu podľahol akútnej leukémii, zareagoval na sociálnej sieti aj hudobný analytik, publicista a moderátor Juraj Čurný.

„Bol to chlap starozákonného resp. údajne zastaraného typu – takého, ktorý sa o svoju skutočnú a aj pracovnú rodinu musí postarať, pretože on bol tým dominantným alfa samcom. To, či dokáže ‚svoju svorku‘ (vo všetkých podobách) ochrániť a zabezpečiť, bola pre neho otázka cti – ako chlapa,“ uvádza Čurný.

S hercom sa spoznal v roku 1993, keď mu dal Hryc „lano“ do práve vznikajúceho Rádia Twist. „Tam som v dennodennom dotyku s ním zažil, čo pre neho znamenali ľudia, ktorých si vybral za spolupracovníkov – aj keď nikdy nešiel pre drsnejšie slovo ďaleko (napr. technická sekcia by vedela rozprávať), za svojimi ľuďmi si stál, chránil ich a robil všetko možné a neraz aj nemožné, aby oni mohli dať svoj talent v prospech projektu, ktorý vytvoril,“ uvádza Čurný.

Dodáva, že popri všetkých radostiach a starostiach vždy ostal čas aj na debaty o živote: „Dodnes mi ostali v pamäti jeho slová, ktoré ho (aspoň pre mňa) skvele charakterizujú: Viete Ďuro, mňa vychovávala ulica a naučila ma, že ak ti niekto dá facku, musíš mu vrátiť tri – aby si to zapamätal a už to nikdy neskúšal.“

Čurný v statuse na sociálnej sieti konštatuje, že Rádio Twist dalo profesne príležitosť mnohým ľuďom, ktorí z nej ťažia dodnes:

„Mňa nevynímajúc. Z jedného z mnohých vtedy začínajúcich súkromných rádií sa stalo to, čo sa dnes označuje termínom ‚mienkotvorné médium‘, ktoré sa cituje ako jeden z najcennejších a najdôveryhodnejších zdrojov. V mnohom sa vyrovnalo verejnoprávnemu rozhlasu s neporovnateľne nižšími financiami,“ dodal k Hrycovmu rádiu, v ktorom svoje relácie pripravovali Jaro Filip, Stano Radič, Richard Müller, Dado Nagy, Milan Markovič, Janko Lehotský, Fedor Frešo, Andy Kraus, Peter Marcin a mnohí ďalší.

„Andyho energia bola neuveriteľná a (napriek tomu, že sa tvrdí, že to dokážu len ženy) bol multitaskingový – dokázal súbežne riadiť rádio, hrať vo filme, byť honorárnym konzulom, založiť a rozvíjať branžovú Asociáciu nezávislých rozhlasových (a neskôr aj televíznych) staníc Slovenska, naspievať vlastný album, prevádzkovať štýlovú kaviareň spojenú s galériou a mnoho ďalších aktivít vrátane cestovania a vlastného vzdelávania,“ spomína Čurný na Andyho Hryca.

Neopomenul ani hercov fyziognomický typ, ktorý „ho vylučoval z obsadzovania do typu "klaďasov“: „Naopak, ak ste potrebovali ‚záporáka‘, ktorý by bol uveriteľný a nebol by len jednorozmernou karikatúrou – pri obsadení Andyho sa bolo v zásade nemožné pomýliť.“

„Nikdy netúžil vyhrať ankety popularity, nemal problém pomenovať čo a kto sa mu (a prečo) nepáči a naopak. Napriek tomu sa dostal – vďaka svojej práci – do kategórie tých, ktorí sú v danej oblasti známi ‚iba‘ svojím krstným menom,“ uzavrel Čurný.

debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtia #Andy Hryc