Príbeh odvážneho Jozefa Gabčíka už dnes večer

Meno Jozefa Gabčíka nesie nielen slovenské mesto, ale aj vodné dielo a mnohé ulice. Bol nebojácnym vojakom, splnil ten najťažší rozkaz a stal sa hrdinom. Spolu s Janom Kubišom vykonal úspešný atentát na tretieho najmocnejšieho muža nacistického Nemecka Reinharda Heydricha. Gabčíkov životný príbeh prinesie RTVS v dokudráme z cyklu Slovenský panteón už v nedeľu 31. januára na Jednotke.

31.01.2021 17:22 , aktualizované: 20:04
debata (1)
Upútavka k dokumentárnej dráme Jozef Gabčík

Zaujímavé informácie, dobové zábery fotografie, hrané scény aj prehľadná vizualizácia operácie Anthropoid, čo bol krycí názov pre útok na muža so železným srdcom Reinharda Heydricha. Atentát uskutočnili Jozef Gabčík a Jan Kubiš 27. mája 1942 v Prahe. Postavy týchto dvoch odvážnych vojakov si zahrajú slovenský herec Michal Režný a český divadelný herec Michal Košan.

Jozef Gabčík Foto: RTVS
Cnek.jozef gabcik slovensky panteon Jozef Gabčík

„Slovenský panteón zaujímavým spôsobom pripomína osudy významných Slovákov. Sú milovaní a obdivovaní, ale aj zatracovaní. Avšak sú neoddeliteľnou súčasťou našej národnej identity. Diváci tak majú jedinečnú možnosť vytvoriť si vlastný názor,“ hovorí predstaviteľ Jozefa Gabčíka, herec Michal Režný.

Michal Režný ako Jozef Gabčík v cykle Slovenský... Foto: RTVS
Michal Rezny ako Jozef Gabcik4 SLovensky paneton RTVS Michal Režný ako Jozef Gabčík v cykle Slovenský panteón.
Michal Košan ako Jan Kubiš v cykle Slovenský... Foto: archív Michala Košana
Michal Kosan ako Jan Kubis v cykle Slovensky panteon foto archiv M. Kosana 2 Michal Košan ako Jan Kubiš v cykle Slovenský panteón.

„Je to výnimočný životný príbeh mladého muža, ktorý riskoval a obetoval vlastný život pre vyšší cieľ, v snahe zvrátiť nepriaznivú situáciu. Vyvraždenie obyvateľov obcí Lidice a Ležáky a ich vyhladenie ako reakcia na atentát spáchaný na Heydricha sú len fragmentom mozaiky tragických udalostí druhej svetovej vojny,“ dodáva Režný. „Nakrúcanie Slovenského panteónu bolo zaujímavé. Jediná zvláštna scéna bola pre mňa tá, ktorú sme točili v krypte. Občas človeku behal mráz po chrbte, keď si predstavil, čo všetko museli tí hrdinovia prežívať a aké museli mať nervy a odhodlanie,“ hovorí predstaviteľ Jana Kubiša, herec Michal Košan.

„Myslím, že by si tento dokument mal pozrieť každý, aby si pripomenul výnimočnosť týchto ľudí a aby ich pamiatka a hrdinstvo nikdy neboli zabudnuté,“ dodáva Košan.

Nakrúcanie sa odohrávalo na autentických miestach – v Prahe, v Pravoslávnom Chráme svätých Cyrila a Metoda, kde sa ukrývali a napokon aj zomreli páchatelia atentátu, nakrúcalo sa aj v Lidiciach, v Bratislave i v Gbeloch, v byte v starom zachovalom mlynárskom dome, ktorý slúžil ako odbojový byt.

Video
Pozrite si ukážku z dokumentárnej drámy

Programom bude divákov tradične sprevádzať hlas Dušana Jamricha a moderátorské vstupy Štefana Chrappu. Zaujímavé informácie prinesú aj plk. Mgr. Miloslav Čaplovič, PhD. a doc. PhDr. Jozef Bystrický, CSc. z Vojenského historického ústavu.

Lidice, pamätník obetiam v cykle Slovenský... Foto: Marek Vozár
Z nakrucania Slovensky panteon foto Marek Vozar 5 Lidice, pamätník obetiam v cykle Slovenský panteón.
Dokumentárnu drámu Jozef Gabčík z cyklu Slovenský panteón odvysiela RTVS na Jednotke už v nedeľu 31. januára o 20.30 h. Po nej nasleduje historický film nakrútený podľa skutočnej tragickej udalosti Lidice. Všetky už odvysielané časti Slovenského panteónu nájdu diváci kedykoľvek aj v archíve na webe RTVS.sk.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Slovenský panteón