Krajina ve stínu je najlepším filmom podľa českých filmových kritikov

07.02.2021 14:12

Združenie českých filmových kritikov odovzdalo 6. februára 2021 výročné ceny. Najlepším filmom sa stala novinka režiséra Bohdana Slámu Krajina ve stínu, kritici v nej ocenili aj najlepší ženský herecký výkon v podaní Magdalény Borovej.

Slovenskí diváci uvidia film v premiére po tom, čo sa po pandémii otvoria kiná. Najlepším dokumentom sa stal film Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V síti. Autor filmu Nová šichta Jindřich Andrš je objavom roka.

Slávnostný večer Cien českej filmovej kritiky sa uskutočnil bez publika v Divadle Archa v Prahe, v priamom prenose ho vysielala ČT art. O mesiac – 6. marca 2021 – sa budú odovzdávať České levy.

Favorizovaná Krajina ve stínu má najvyšší počet nominácií, až pätnásť. Úspešný česko – slovenský film mal už dva termíny slovenskej premiéry, ako potvrdili slovenskí koproducenti zo spoločnosti Filmpark production Peter Neveďal a Silvia Učňová Kapustová, ten tretí, snáď posledný, príde s „dobou otvorených kín“. Slámova novinka mala slovenskú predpremiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik 2020.

Krajina ve stínu je prvý historický film Bohdana Slámu. Čierno-biela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh. Je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história. Ide o dôležitú kapitolu zo spoločných československých dejín z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia.

Bohdan Sláma a scenárista Ivan Arsenjev zobrazili tému filmu originálne, pričom sa opierali o doposiaľ nezaznamenané historické udalosti. Výpravná dráma poukazuje na to, čo dokáže páchať človek na človeku, čo je aktuálne aj v súčasnosti.

Vo filme účinkujú herci Magdaléna Borová, Csongor Kassai, Stanislav Majer, Zuzana Kronerová, Agi Gubíková, Petra Špalková a ďalší.

Novinkou pre slovenské kiná bude aj debutová snímka režiséra Jindřicha Andrša o baníkovi, ktorý po zavretí bane hľadá nové životné uplatnenie, Nová šichta. V novembri 2020 získal film na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava cenu za Najlepší českým dokumentárny film a tiež Cenu divákov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #Bohdan Sláma #Ceny českej filmovej kritiky #V sieti