Prvé zábery z jedinečnej misie na Mars prinesie naživo aj RTVS

Diváci Dvojky RTVS budú vo štvrtok 18. februára 2021 svedkami unikátnej misie na Mars. Pristátie roveru spoločnosti NASA na červenej planéte s komentárom odborníkov prinesie relácia Experiment Špeciál: Naživo na Mars už od 20.55 h.

18.02.2021 06:00
Misia na Mars Foto:
Pristátie roveru na Marse budú môcť naživo sledovať aj diváci RTVS.

V júli minulého roka odštartoval najmodernejší rover NASA – Perseverance dlhú cestu k červenej planéte. Musí prekonať vzdialenosť od Zeme takmer 482 miliónov kilometrov, rýchlosťou 2,5 kilometra za sekundu, pričom najnebezpečnejších bude posledných 7 minút pred pristátím na povrchu planéty.

Diváci verejnoprávnej Dvojky môžu byť prostredníctvom televíznej obrazovky pri tom a sledovať posledné minúty unikátnej misie so zatajeným dychom. Spolu s odborníkmi a moderátorom Gregorom Marešom tak v priamom prenose z vesmíru uvidia úplne prvé zábery po pristátí na planéte Mars.

Pozvanie do relácie Experiment špeciál: Naživo na Mars prijal astronóm z Univerzity Komenského v Bratislave RNDr. Jiří Šilha, PhD. Divákom objasní, prečo je táto misia veľmi dôležitým míľnikom nielen pre NASA, ale pre celý svet.

Spoločne odhalíme, ako bude misia prebiehať, aké náročné bude pristátie špeciálneho roveru na červenej planéte a zároveň divákom priblížime aktuálne informácie o planéte Mars i to, aké tam panujú podmienky pre život. Počas živého vysielania budú hostia v štúdiu divákom odpovedať aj na otázky, ktoré budú môcť zasielať prostredníctvom aplikácie slido.com.

Moderátor Gregor Mareš sa zo štúdia v Mlynskej doline spojí aj s astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou, MSci., hosťujúcou profesorkou Ústavu robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, ktorá aktuálne pôsobí na simulovanej misii na Havaji, kde sa spolu s kolegami snažia napodobniť podmienky, aké vládnu na Marse.

Učia sa, ako prežiť v nehostinných podmienkach, a pokúsia sa pripraviť na to, aby tam mohli vypestovať základné potraviny. O tom, ako to prebieha, aj o tom, či sa na Mars chystá i ona samotná, porozpráva v priebehu relácie.

Reláciu prinesie RTVS okrem televízneho vysielania na Dvojke aj online – na webe RTVS.sk a tiež naživo na facebookových profiloch RTVS, Dvojka, Experiment a VAT – veda a technika. Vysielanie odštartuje vo štvrtok 18. februára o 20.55 h.

Na reláciu tematicky nadviažu dva premiérové dokumenty – o 22.15 h diváci spoznajú príbeh orbitálnej stanice Saljut 7 v rovnomennom dokumente, ktorý priblíži najťažšiu kozmickú misiu v dejinách vesmírneho výskumu a o 23. h sa na Dvojke bude skloňovať celosvetový problém svetelného znečistenia v dokumente Vo svetle noci.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #pristátie #NASA #misia na Mars #mars