Recenzia: Lásky robia vrásky

Nepatrí sa začínať filmovú recenziu zmienkou o veku režiséra. Ale v prípade Xaviera Dolana sa oplatí urobiť výnimku. Prekvapuje, že tento kanadský tvorca má len 22 rokov a za sebou už dva celovečerné tituly. Ten druhý sa volá Imaginárne lásky a netreba nad ním mávnuť rukou ako nad otravnými mladíckymi taľafatkami. Vo štvrtok 2. júna má slovenskú premiéru.

02.06.2011 08:00
Hrdinovia filmu Imaginárne lásky - zľava... Foto:
Hrdinovia filmu Imaginárne lásky - zľava Francis (hrá ho Xavier Dolan), Nicolas (Niels Schneider) a Marie (Monia Chokriová).
debata

Imaginárne lásky stoja za pozornosť, aj keď ich príbeh môže pôsobiť banálne. Ide v ňom o to, že jedna žena a jej kamarát sa zamilujú do toho istého muža – Nicolasa. Nevymeškajú žiadnu príležitosť na to, aby boli v jeho prítomnosti a na každé stretnutie sa dokonale pripravujú. Ani Marie, ani Francis však nedajú Nicolasovi najavo svoje city. Čakajú, čo spraví on. A on iba podnecuje ich domýšľavosť. Je to taká malá krutá hra.

Povznesenie aj triezvosť
Podobný príbeh už každý počul a videl veľa ráz. Tým však nemožno odsúdiť Imaginárne lásky, pretože Xavier Dolan rozpráva s nákazlivým zmyslom pre zachytenie citového prežívania postáv a zároveň so zmyslom pre humor. Kombinuje atraktívne obrazovo-hudobné kompozície, ktorými zdôrazňuje napríklad intenzitu dotykov, s fingovanými anketovými vstupmi, v ktorých sa respondenti sťažujú na svoje nevydarené vzťahy. Dolan k sebe stavia povznesenie a triezvosť. Tvrdí, že láska je čosi úžasné, ale vie, že za ňou zvykne stáť ilúzia. Mocná a neodolateľná, ale tiež naivná a zraňujúca. Tak ako v spomínanej ankete hovorí jedna z protagonistiek, ktorá sa zaľúbila do cudzinca: „Milujete tú predstavu a vzdialenosť.“ Keď s ním začala bývať, kúzlo vyprchalo.

V tých anketách odznie aj to, že človek, ktorého si staviate na piedestál, má vždy pravdu. Odpovedajúci hovoria o svojich chybách, falošných predstavách, chorobnej pripútanosti k tomu druhému, rozčarovaniach… O tom, ako ich láska zmanipulovala a ako aj oni chceli manipulovať. A kým na to všetko spomínajú, v hlavnej dejovej línii sa to odohráva v priamom prenose.

Kamarátstvo medzi Marie a Francisom sa mení na rivalitu, obaja sa štylizujú, aby Nicolasa zaujali, radi by ho mali iba pre seba… Dolan ukazuje, aké je to stravujúce, ale občas je to aj zámerne úsmevné. A keď hrdinov obdivne sleduje v silne estetizovaných spomalených záberoch, potvrdzuje ich snahu zaujať dokonalú pózu. O to sa Marie a Francis usilujú oveľa viac ako o priame vypovedanie svojich citov k Nicolasovi. Prezradiť sa? To by mohol byť prejav slabosti aj koniec ilúzie.

Dolan vie, čo robí
Xavier Dolan dokáže diváka presvedčiť o tom, aký veľký význam má pre jeho postavy dotyk, pohľad, gesto toho, koho milujú. Dokáže presvedčiť aj o ich zúfalstve, keď sa čoraz viac stávajú rukojemníkmi svojej imaginárnej lásky. Dolanovi však nechýba nadhľad, takže vyznenie snímky nie je zdrvujúco ťaživé. Naopak, je to svieži, nápaditý, zručne a atraktívne nakrútený film. V takom prípade už ani neprekáža, že jeho téma je obohratá, tak ako je príbeh týchto postáv nekonečným cyklom.

A ešte raz anketa. Zamilovaná žena čaká na svojho partnera. Mešká a ona si už v hlave vytvára scenár, čo a ako mu povie. No keď sa muž objaví vo dverách, tak ju okamžite odzbrojí. V závere filmu Imaginárne lásky sa však Marie a Francis zachovajú inak.

Postavu Francisa pritom stvárňuje samotný Xavier Dolan – autor scenára a zároveň režisér. To už potom nie je iba prekvapujúce, ale aj obdivuhodné.

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Imaginárne lásky, Kanada 2010
scenár a réžia: Xavier Dolan
hrajú: Monia Chokriová, Niels Schneider, X. Dolan, Anne Dorvalová a iní
slovenská kinopremiéra: 2. júna

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy