Na Letnú filmovú školu pricestujú Kaurismäki, Kusturica aj Weerasethakul

18.06.2011 09:00
Aki Kaurismäki, Cannes
Aki Kaurismäki Autor:

Na 37. Letnú filmovú školu Uherské Hradiště 2011 pricestujú významní predstavitelia svetovej kinematografie. Fero Fenič, slovenský filmový režisér, scenárista a producent, si na festivale prevezme Výročnú cenu Asociácie českých filmových klubov za prínos československej kinematografii.

Ako v pondelok na tlačovej konferencii informoval Pavel Bednařík, umelecký riaditeľ Letnej filmovej školy, program podujatia bude už tradične rozdelený do šiestich sekcií – Fokus, Inventúra, Spektrum, Višegrádsky horizont, Zvláštne uvedenie a AČFK uvádza. Prvá z nich sa venuje národnej kinematografii, v tomto roku rumunskej. Organizátori návštevníkom priblížia jej podoby od nemého filmu, cez 70. a 80. roky minulého storočia, až po obdobie vlády Nicolaeho Ceauşesca, revolúciu v roku 1989 a rumunskú novú vlnu.

Inventúra bude akousi historickou retrospektívou, spomienkou na troch celosvetovo významných filmových tvorcov. Prvým je český režisér Gustav Machatý, známy najmä vďaka jeho legendárnej snímke Extase (1933), ktorým sa inšpirovali aj organizátori festivalu pri tvorbe vizuálu pre 37. ročník LFŠ. Ďalšími sú Billy Wilder, držiteľ šiestich režisérskych a scenáristických Oscarov, ku ktorého filmom sa československé publikum v čase ich premiér nemohlo dostať, a Krzysztof Kieślowski, jeden z mála poľských tvorcov, ktorý si získal skutočný svetový ohlas. Vrcholom premietania jeho tvorby bude obnovená premiéra filmu Dvojaký život Veroniky (1991) pre filmové kluby. Cyklus Spektrum predstaví súčasný film – pri príležitosti 10. výročia útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001 organizátori divákom ponúknu filmy týkajúce sa hrozby terorizmu a pohľadom na spomínané útoky zo strany západných aj arabských filmových tvorcov. Priestor v rámci časti Višegrádsky horizont dostanú aj filmy českého režiséra Roberta Sedláčka, ktorý na LFŠ príde osobne.

Na festival, ktorý návštevníkom poskytne okolo 200 celovečerných, 40 stredometrážnych a 60 krátkometrážnych filmov v piatich kinosálach a dvoch letných kinách, pricestujú významní hostia: Aki Kaurismäki, Emir Kusturica, Andrei Ujica, Apichatpong Weerasethakul, Ruxandra Zenide či Andi Vasluianu.

Ako každoročne ponúkne Letná filmová škola aj pestrý program venovaný minulosti aj súčasnosti slovenskej kinematografie. Podľa slov Petra Dubeckého, riaditeľa Slovenského filmového ústavu, je letná škola zo strany slovenských filmových klubov najnavštevovanejším podujatím. Zo súčasnej slovenskej tvorby si diváci budú môcť pozrieť niekoľko koprodukčných filmov (Občiansky preukaz, 2010; Prežiť svoj život, 2010; Nickyho rodina, 2011; Lidice, 2011; Nesvadbovo, 2010), alebo filmy súčasnej slovenskej produkcie Viditeľný svet (2011) Petra Krištúfka a Chránené Územie (2010) Adama Hanuljaka. Okrem stredometrážnych a krátkometrážnych filmov budú premietať aj tie najlepšie zo školských filmov z VŠMU. Vrcholom slovenského programu a slovenského dňa v utorok 26. júla bude uvedenie nového filmu Martina Šulíka Cigán. Tridsiaty siedmy ročník najväčšieho nesúťažného festivalu v Českej republike bude venovaný osobnostiam slovenskej kinematografie, Ferovi Feničovi, Eduardovi Grečnerovi a Pavlovi Brankovi.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk