Fialová po Terezíne v noci nespávala. Lidice by mal vidieť každý

04.08.2011 07:00
Zuzana Fialová
Herečka Zuzana Fialová stvárnila jednu z hlavných ženských úloh vo filme Lidice. Autor:

Už vo štvrtok 4. augusta príde do slovenských kín česko-slovenský projekt Lidice. Vojnový veľkofilm režíroval český filmár Petr Nikolaev, ktorý si do hlavnej ženskej úlohy vybral Slovenku Zuzanu Fialovú.

„Ten film by mal vidieť každý len pre jednu vec, okrem toho, že je krásny, pekne spravený, s vynikajúcimi hereckými výkonmi (hovorím o svojich kolegoch), aby sa to už neopakovalo,“ uviedla Fialová a ďalej vysvetlila.

„Musíme si stále pripomínať, čo všetko dokážu urobiť ľudia ľuďom v mene nejakého ‚izmu‘. Aby sa to už nikdy neopakovalo aj vzhľadom na situácie, ktoré sa dejú v Európe, prisťahovaleckej politike, ktorá nie je ideálna,“ doplnila herečka a prízvukovala, že je dobré, keď si aj slovenskí diváci Lidíc prostredníctvom filmu nakrúteného podľa skutočnej udalosti pripomenú, „kam až môže vyústiť ľudské zverstvo“.

Fialovej dalo nakrúcanie snímky o najväčšej tragédii v moderných dejinách bývalého Československa poriadne zabrať. Téma osudu obyčajných ľudí stredočeskej dediny, ktorú fašisti vyhladili a vymazali z máp, spôsobila nielen herečke, ale aj celému štábu mimoriadne psychické vypätie.

„Najväčší problém som mala po Terezíne. Mala som pocit obrovského poníženia, až takého fyzického poníženia. Snažila som sa poriadne osprchovať, ale neprešlo to,“ priznala herečka, ktorá v Lidiciach stvárnila postavu vdovy Marie Vaňkovej. Tá spolu s ostatnými lidickými ženami skončila v koncentračnom tábore.

„Päť nocí som mala hrôzostrašné nočné mory, že som sa už musela sama zo sebou porozprávať, že to musí prestať, pretože som už nemala fyzicky silu na nakrúcanie, keďže som v noci nespávala. Porozprávala som sa, aby som si odpustila, že aj ja patrím medzi tých ľudí, ktorí tvoria to ľudstvo, ktoré je schopné toto robiť,“ komentovala útrapy z nakrúcania Lidíc Fialová.

Film poukazuje na to, ako zdanlivé maličkosti môžu zmeniť chod dejín. V roku 1942 nemecká propaganda tajila genocídu páchanú na civilnom obyvateľstve. Po atentáte na druhého najvyššieho predstaviteľa SS Reinharda Heydricha sa situácia zmenila. Ako zámienku na vypálenie obce Lidice použili jeden milostný list. Celý svet sa dozvedel o krutostiach, ktoré tam fašisti napáchali. V júni v roku 1942 nacisti chladnokrvne popravili 192 lidických mužov, 58 žien zomrelo v koncentračných táboroch a 88 detí poslali do plynu. Lidice boli vymazané z máp a zrovnané so zemou.

„Na filme sme pracovali s veľkým rešpektom a s takou nehou nad tou témou. Je dôležité takéto filmy točiť a ešte dôležitejšie je na ne sa dívať,“ dodala Fialová. Okrem nej v historickom veľkofilme plnom emócií diváci uvidia Karla Rodena, Romana Luknára, Mareka Adamczyka, Zuzanu Bydžovskú, Ondřeja Nováka, Jana Budařa a ďalších.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku