5 x Barabáš na portáli Kino doma. O Everest neprídete

Po úspešnej online kinopremiére oceňovaného filmu Everest - najťažšia cesta sa priaznivci tvorby Pavla Barabáša môžu tešiť na sériu jeho dokumentov, ktoré v marci a v apríli uvedie portál Kino doma. O nedávno premiérovaný Everest diváci neprídu, bude súčasťou prehliadky.

15.03.2021 17:23
Pavol Barabáš Foto: ,
Dokumentarista Pavol Barabáš.
debata
Pavol Barabáš a Jaro Dutka pri zlaňovaní... Foto: Archív K2 Studio
Pavol Barabáš, Jaro Dutka, vodopád Salto Angel Pavol Barabáš a Jaro Dutka pri zlaňovaní vodopádu Salto Angel.

Projekt s podtitulom „5 x Barabáš“ sa uskutoční každú stredu o 18.30 h, diváci uvidia tituly Sloboda pod nákladom, Salto je kráľ, Tieň jaguára a Svetozár Stračina. „Cyklus zakončí repríza filmu Everest najťažšia cesta, ktorý minulý piatok ‚vypredal‘ virtuálnu kinosálu Kina Lumiére,“ Informovala Lucia Mandincová z Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK).

Dodala, že premiéra Barabášovho Everestu sa stala najúspešnejším premietaním projektu Kina Doma s celkovým počtom 599 predaných vstupeniek. Po premietaní sa uskutočnila live streamovaná diskusia s režisérom a Zoltánom Demjánom, legendárnym horolezcom: „Pre veľký úspech a záujem divákov sa film odohrá v repríze a zároveň zakončí sériu premietaní ‚5 x Barabáš‘, ktorá štartuje 17. marca.“

Film Pavla Barabáša Everest - Najťažšia cesta... Foto: K2 studio
Everest K2 Film Pavla Barabáša Everest - Najťažšia cesta je poctou tým, ktorí sa z hory už nevrátili.

Projekt otvorí film Sloboda pod nákladom (2016) z prostredia Vysokých Tatier, ktoré sú miestom posledných vysokohorských nosičov v Európe. Dokument zachytáva najstaršiu generáciu, ktorá sa snaží o zachovanie tohto fyzicky i psychicky náročného remesla. So stovkou kíl na chrbte sa brodia v snehu, stúpajú lavinóznymi svahmi, odolávajú búrke i víchrici. Obdobne extrémne obrazy ľudskej sily, či nespútanej prírody, objavia diváci aj vo filme Tieň jaguára (2018), tešiť sa môžu aj na titul Salto je kráľ (2020) o najvyšších vodopádoch sveta a ich zlaňovaní a snímku Svetozár Stračina (2019) o výnimočnom hudobnom skladateľovi.

Trailer k filmu Svetozár Stračina
Projekt venovaný autorovi filmov o prírode, o hľadaní, objavovaní a nachádzaní pozoruhodných miest na našej planéte vyvrcholí na portáli Kino doma 14. apríla.
debata chyba
Viac na túto tému: #Pavol Barabáš #kino doma