Vášáryová: Krajcer menoval do Rady Audiovizuálneho fondu nezákonne

Minister kultúry Daniel Krajcer v rozpore so zákonom vymenoval do Rady Audiovizuálneho fondu (AVF) na miesto určené nezávislým producentom zamestnanca RTVS. Píše to prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Emília Vášáryová v otvorenom liste šéfovi rezortu kultúry. Vášáryová preto žiada o anulovanie tohto Krajcerovho rozhodnutia.

21.10.2011 01:00
Daniel Krajcer Foto:
Minister kultúry Daniel Krajcer
debata

„Vážený pán minister, zákon o Audiovizuálnom fonde ustanovuje Radu AVF ako jeho štatutárny orgán, v ktorom je zákonom stanovený pomer zastúpenia jednotlivých častí audiovizuálneho priemyslu. Uvoľnené miesto v rade bolo určené zástupcovi nezávislých producentov,“ vysvetľuje ministrovi v liste Vášáryová.

Krajcer však podľa nej na toto miesto vymenoval osobu, ktorá je v zamestnaneckom pomere v RTVS a nikdy v oblasti nezávislej produkcie nepracovala. „Tento krok bol podľa názoru členov akadémie nelegitímny a znamená porušenie zákonom ustanovených pomerov v rade,“ uvádza sa ďalej v liste.

Podľa Vášáryovej tiež minister kultúry dáva veľmi zlý signál, pretože relativizuje potrebu dodržiavania zákonom stanovených pravidiel. „Zamestnanec RTVS z povahy svojho postavenia bude v rade reprezentovať záujmy vysielateľa verejnej služby, ktorý už svojho zástupcu v tomto orgáne má,“ píše prezidentka SFTA. Pomer zastúpenia jednotlivých oblastí v rade je tak podľa nej v rozpore so zákonom o Audiovizuálnom fonde. „Z uvedených dôvodov vás týmto žiadame, aby ste anulovaním svojho nelegitímneho rozhodnutia napravili vzniknutý stav a následne vymenovali z predložených kandidátov do rady zástupcu nezávislých producentov,“ uzavrela Vášáryová.

debata chyba