S Barabášom až na dno. Kaňonu a síl

Český režisér Jan Hřebejk si myslí, že ak niekto nakrúca filmy v rýchlom slede, môže divákom zovšednieť. Jednoducho si pri jeho novinke povedia, že tentoraz "Hřebejka" vynechajú. Na Slovensku patrí k najproduktívnejším dokumentarista Pavol Barabáš. V týchto dňoch vysiela do kín 55-minútovú snímku Trou de Fer - Železná diera. A bolo by škoda, keby ju publikum prepáslo.

23.11.2011 12:00
Záber z filmu Trou de Fer - Železná diera,... Foto:
Záber z filmu Trou de Fer - Železná diera, ktorý nakrútil Pavol Barabáš.
debata

Divák – šiesty člen expedície
Poznáme to z výpravných fantasy filmov – strmé štíty, hlboké lesy, bezodné priepasti a početné vodopády. Podobne to vyzerá aj v Barabášovom dokumente, len s tým rozdielom, že prostredie, ktoré vyvoláva úžas, nevznikalo v počítačoch. Takúto krajinu vymodelovala príroda na ostrove Réunion. Nachádza sa tam aj jeden z najnebezpeč­nejších kaňonov sveta Trou de Fer, do ktorého sa chce dostať skupina piatich Slovákov a Čechov. Divák sa pritom stáva šiestym členom výpravy.

Stáva sa ním aj preto, že režisér neukazuje náročné zdolávanie terénu z odstupu. Nestojí pod 500-metrovou stenou, aby vo veľkých celkoch zachytil, ako jeho kolegovia zlaňujú dolu. Barabáš je stále uprostred diania. Malé kamery sú pripevnené priamo na aktéroch, takže divák zakúsi aj tie najťažšie fázy prechodu. Napríklad vertikálne zostupy do obrovských hĺbok, keď sa treba vyrovnať s batožinou, poškodeným lanom, prívalmi padajúcej vody. A najmä s neistotou, pretože kaňon Trou de Fer je nepredvídateľný. Pokiaľ by sa spustili prudké lejaky, v úzkom lieviku by mnohonásobne stúpla hladina vody a s tým aj riziko smrti. Železná diera si už vyžiadala nejednu obeť.

Zážitková správa
Príroda v tomto dokumente netvorí len fešácku kulisu hodnú bezstarostného obdivovania. Nedostávame odosobnenú kolekciu efektných preletov naprieč exotickou krajinou, ale zážitkovú správu o dotyku dvoch veličín – prírody a človeka. Barabáš sa pritom sám navliekol do neoprénového obleku, aby od šiestej rána do polnoci stál na nohách a dokumentoval cestu, ktorou prešlo iba málo šťastlivcov. Vytvoril napínavý film, ktorý sprostredkúva rešpekt voči prírode cez slová protagonistov aj cez obrazy doplnené hudbou Michala Novinského. Divák sa tak intenzívnejšie napája na psychické i fyzické prežívanie členov výpravy a keď sa im konečne podarí prekonať záverečnú prekážku, pociťuje nemalé uvoľnenie.

Sám režisér tvrdí, že hoci išlo o náročnú expedíciu, pre neho nebola vytrpená ako mnohé predtým. Vrátil sa z nej plný energie a z toho zážitku vraj ešte dlho čerpal. Pri nakrúcaní mu pritom najviac záležalo na autenticite, takže nerobil dokrútky či inscenované rekonštrukcie, nerozvíjal vedľajšie motívy, ktoré by odpútavali pozornosť od protagonistov a ich putovania.

Turné filmu
Dokument Trou de Fer – Železná diera už získal niekoľko ocenení, najnovšie na Medzinárodnom festivale horského a dobrodružného filmu v španielskom meste Torelló. Do slovenskej distribúcie sa dostane už tento štvrtok. V najbližších dňoch na projekcie v niekoľkých mestách zavíta aj Pavol Barabáš s ďalším členom výpravy Miroslavom Dušekom. Zajtra budú o filme hovoriť v Trenčíne, Žiline a Poprade, vo štvrtok ho predstavia v Prešove a Košiciach a v piatok v Nitre a Banskej Bystrici.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba