Správa o smrti Tarzanovho šimpanza vzbudila pochybnosti

, 31.12.2011 08:00
Šimpanz Cheetah-Mike účinkoval v snímkach...
Filmový šimpanz Cheetah s Johnnym Weissmüllerom a Maureen O'Sullivanovou. Autor: ,

Veľké pochybnosti vzbudila správa floridského zvieracieho útulku, že zomrel šimpanz, ktorý v 30. rokoch minulého storočia stvárnil pod menom Cheetah vo filmoch o Tarzanovi opičieho priateľa titulného hrdinu. V médiách po celom svete sa objavujú otázniky nad identitou uhynutého zvieraťa, rovnako ako nad tým, akého sa ľudoop naozaj dožil veku.

Riaditeľka útulku Debbie Cobbová v stredu uviedla, že šimpanz, ktorý hral Cheetah, zomrel 24. decembra na zlyhanie ľadvín. Zviera vraj malo 80 rokov. Zoológovia však podľa agentúry AP poukazujú na to, že ak by to tak bolo, dožil by sa extrémne vysokého veku a bol by možno najstarším šimpanzom všetkých čias. Šimpanzy sa v zajatí obvykle dožívajú 40 až 60 rokov. Niektoré hollywoodske zdroje navyše uviedli, že šimpanz menom Jiggs, ktorý hral v 30. rokoch úlohu Cheetah, zdochol už v roku 1938. Vo filmoch sa po boku Tarzana vystriedalo niekoľko ľudoopov.

Cheetah sa objavil v niekoľkých snímkach zo série o Tarzanovi z 30. a 40. rokov, v ktorých hral titulnú úlohu Tarzana Johnny Weissmüller. Postava šimpanza slúžila na odľahčenie filmov a jej hlavným poslaním bolo sprostredkovať kontakt medzi Tarzanom a ostatnými zvieratami.

Riaditeľka floridského útulku v stredu uviedla, že filmový veterán sa dostal do ich zariadenia v 60. rokoch. Vraj ho jej prarodičia získali priamo od Weissmüllera. Svoje tvrdenie však nepodložila žiadnymi dokumentmi – podľa nej v roku 1995 zhoreli pri požiari. Pochybnosti o predstaviteľovi Cheetah sa neobjavujú po prvý raz.

V roku 2008 spisovateľ R. D. Rosen odhalil, že primát, ktorý žije v inom útulku v Palm Springs a je vydávaný za predvojnovú filmovú hviezdu, sa narodil okolo roku 1960. Jeho opatrovatelia na svojej stránke napriek tomu stále tvrdia, že hviezdil vo filmoch s Tarzanom a vraj je dokonca zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najstarší primát. Šimpanz sa venuje napríklad aj maľovaniu a výnosy z predaja jeho obrázkov idú na podporu luxusného útulku, ktorý obýva s ďalšími údajne hollywoodskymi zvieratkami.

„Obávam sa, že všetky šimpanzy, ktoré sa objavili na plátne s Weissmüllerom, sú už dávno mŕtve,“ myslí si Rosen. Ak niekto tvrdí opak, chce podľa neho na zvieratách iba zarobiť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku