Návrat Sherlocka - detektíva, ktorému to páli

Nepísané pravidlo, že móda sa opakovane vracia, stále platí. Aj niektoré kultúrne fenomény prežívajú "revival" popularity. Jedným z nich je nepochybne aj najslávnejší detektív všetkých čias - Sherlock Holmes.

22.02.2012 07:00
Benedict Cumberbath a Martin Freeman ako... Foto:
Benedict Cumberbath a Martin Freeman ako Sherlock a Watson.
debata

Keď nedávno do kín dorazil Sherlock už po druhý raz s Robertom Downeym jr., kritikov veľmi neoslovil. O to väčším prekvapením je úspech odvážnej verzie Sherlocka z pera britských seriálových tvorcov. Miniséria Sherlock sa dostala aj na obrazovky Českej televízie, slovenskí diváci si seriál obľúbili tiež vďaka možnosti sledovať ho cez internet.

Povestnú Sherlockovu fajku síce vystriedali nikotínové náplasti, no za každým jeho súčasným dobrodružstvom možno nájsť klasické príbehy z pera Arthura Conana Doyla.

Nečakaný úspech
Hneď po tom, čo britská BBC odvysielala prvý z pôvodne troch 90-minútových dielov novodobého Sherlocka, bolo jasné, že išlo o múdru investíciu. Zvedavosť Britov na to, ako sa s ich národným hrdinom porátal tím nadšených filmárov, prekonala aj tie najodvážnejšie očakávania. Seriál si vyslúžil tisícky verných fanúšikov, mnoho ocenení (medzi nimi aj najprestížnejšie britské filmové ceny BAFTA) a dlho na seba nenechal čakať ani záujem zahraničných televíznych kanálov – vysielacie práva odkúpilo až 180 záujemcov.

Keď filmár siahne po príbehu, ktorý si už našiel miesto v školských osnovách, aby ho znovu predal v modernom šate, podstupuje dve nepríjemné riziká. Generácia, ktorá vyrastala na jeho pôvodnej verzii, ho utopí v porovnávaniach s originálom, no a mladí budú učebnicovými príbehmi opovrhovať už len z princípu, že ide o „starinu“. Ale v prípade Sherlocka sa na jeho kvalitách prekvapujúco zhodli diváci oboch kategórií. Čím teda tak očaril?

Fanúšikovia to pochopia
Sherlock je výsledkom spolupráce tvorivej dvojky Steven Moffat a Mark Gatiss. Moffat si podobný princíp modernizácie vyskúšal už na prerábke slávneho príbehu Dr. Jekyll a Mr. Hyde, spolu s Gatissom potom pracovali na kultovom britskom sci-fi seriáli Dr. Who. Práve pri tejto spolupráci sa vzájomne vyznali z neutíchajúceho obdivu k Sherlockovi. No rozhodli sa, že ak ho majú vzkriesiť, urobia to inak ako ktokoľvek pred nimi. Ako sa vyjadrili v spoločnom interview pre britský Guardian, skutoční Holmesovi fanúšikovia všetky paralely a súvislosti pochopia.

A tak Sherlock v podaní Benedicta Cumberbatha (hrá aj v snímke Jeden musí z kola von) píše SMS-ky a v logických dedukciách si pomáha pátraním po internete. Napriek tomu sa seriál nedá pomýliť s kriminálkami typu CSI. Čo si kritika a diváci cenia najviac, je totiž práve zachovanie intelektuálnych kvalít Sherlocka. A divákom k ich pochopeniu pomáhajú napríklad aj vtipné titulky. Práve intelekt a s ním aj osobitý charakter detektívov v súčasných seriáloch, bohužiaľ, často nahrádza forenzná veda – neraz hraničiaca s mágiou či zázrakmi. Ďalšou kvalitou seriálu je aj svojský suchý humor, ktorý nemá s akčnými gagmi filmového Sherlocka Guya Ritchieho nič spoločné.

Na Českej televízii si prvé tri diely pozrelo priemerne pol milióna divákov v kategórii 15+. Druhú sériu Sherlocka plánuje odvysielať ešte v priebehu tohto roka. BBC by v rovnakom časovom horizonte chcela dokončiť jeho tretiu sériu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba