Zomrel výtvarník Hviezdnych vojen Ralph McQuarrie

Vo veku 82 rokov zomrel v sobotu americký výtvarník a ilustrátor Ralph McQuarrie. Bez jeho invencie by bola vizuálna podoba série filmov Hviezdne vojny úplne iná.

06.03.2012 16:33
McQuarrieov výtvarný návrh k Lucasovým... Foto:
McQuarrieov výtvarný návrh k Lucasovým Hviezdnym vojnám.
debata

Režisérovi Georgeovi Lucasovi pomáhal s vizuálnou stránkou kultovej snímky Star Wars: Epizóda IV – Nová nádej (1977) i ďalšími. McQuarrie bol tiež autorom vzhľadu postáv ako Darth Vader, Chewbacca, R2-D2 a C-3PO.

„Budeš nám chýbať Ralph. Navždy budeš najjasnejšou hviezdou našej galaxie. Jeho vplyv na dizajn tu bude cítiť navždy. Nepochybujeme o tom, že o niekoľko storočí budú existovať také vesmírne lode a mestá, o ktorých niekto niekde povie: toto vyzerá ako niečo, čo nakreslil Ralph McQuarrie',“ uvádza sa na výtvarníkovej oficiálnej webstránke.

„Ralph McQuarrie bol prvým človekom, ktorého som najal, aby mi pomohol navrhnúť Hviezdne vojny. Jeho geniálny prínos vo forme neprekonateľných malieb poháňal a inšpiroval celý štáb a herecké obsadenie pôvodnej trilógie Hviezdnych vojen. Keď slová nedokázali vyjadriť moje nápady, vždy som mohol ukázať na Ralphove úžasné ilustrácie a povedať: Sprav to takto,“ uviedol v oficiálnom vyhlásení George Lucas.

Ralph McQuarrie sa narodil 13. júna 1929 v Gary v Indiane a svoju kariéru začal ako technický kreslič v spoločnosti Boeing. Okrem toho sa však venoval aj tvorbe filmových plagátov a podieľal sa tiež na výrobe programu televízie CBS o vesmírnom programe Apollo. Okrem Hviezdnych vojen sa podieľal na seriáli Battlestar Galactica (1978 – 1979) a snímkach Blízke stretnutie tretieho druhu (1977), Star Wars: Epizóda V – Impérium vracia úder (1980), Dobyvatelia stratenej archy (1981), E.T. – Mimozemšťan (1982), Star Wars: Epizóda VI – Návrat Jediho (1983), Záhadné mušle (1985), Star Trek IV: Cesta domov (1986), Zázrak na 8. ulici (1987), Plod noci (1990) a Jurský park (1993). Za vizuálne efekty v snímke Záhadné mušle získal v roku 1986 Oscara. Venoval sa aj reklame a knižnej ilustrácii.

debata chyba