Tom Cruise vrátil tri Zlaté glóbusy, aby sa zastal etnických menšín v Hollywoode

Americký herec Tom Cruise vrátil svoje tri Zlaté glóbusy na protest proti tomu, že v štruktúrach Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA), ktorá tieto filmové ocenenia každoročne udeľuje, nie je dostatočné zastúpenie etnických menšín. Informovala o tom v utorok stanica BBC.

12.05.2021 14:00
Tom Cruise Foto: ,
Tom Cruise vrátil Zlaté glóbusy, ktoré mu udelili za stvárnenie úloh vo filmoch Narodený 4. júla, Jerry Maguire a Magnólia.
debata

S gestom prichádza po tom, ako ku kritike pristúpilo viacero ďalších celebrít a organizácií. Americká televízna sieť NBC, ktorá slávnostné odovzdávanie Zlatých glóbusov vysielala od roku 1996, vyhlásila, že na budúci rok tak z rovnakého dôvodu nespraví. Stanica chce podľa vlastného vyjadrenia vidieť „zmysluplnú reformu“ zo strany HFPA.

Na podujatiach, ktoré sú spojené s HFPA, odmietajú spolupracovať aj spoločnosti WarnerMedia, Netflix a Amazon Studios.

HFPA, ktorej členovia hlasujú o víťazoch Zlatých glóbusov, už niekoľko mesiacov čelí kritike reflektovanej v článku uverejnenom vo februári v denníku Los Angeles Times. Píše sa v ňom, že asociácia už dvadsať rokov nemá vo svojich radoch žiadneho člena čiernej pleti.

HFPA medzitým zverejnila harmonogram reforiem a uviedla, že plánuje uskutočniť „transformačné zmeny čo najrýchlejšie a čo najrozumnejšie“, pričom priznala, že „systémovú reformu mala zrealizovať už dávno“.

Tieto plány počítajú s rozšírením členskej základne HFPA s dôrazom na prijatie členov tmavej farby pleti. Zároveň plánujú osloviť poradcov pre etnickú a rasovú rôznorodosť. HFPA sľúbila, že počet jej členov sa v nasledujúcich osemnástich mesiacoch zvýši o päťdesiat percent.

Asociácia tiež naznačila, že zverejnením zoznamu členov a prijatím novinárov, ktorí pôsobia v celých Spojených štátoch nie len v Kalifornii, chce zmierniť svoju „tajuplnosť“, ako aj prísne podmienky prijímania.

HFPA tvorí približne deväťdesiat medzinárodných novinárov združených v Los Angeles. Zlaté glóbusy sú po Oscaroch druhou najprestížnejšou filmovou hollywoodskou­ cenou.

Tom Cruise získal Zlatý glóbus za stvárnenie úloh vo filmoch Narodený 4. júla (1989), Jerry Maguire (1996) a Magnólia (1999).

HFPA v apríli vylúčila svojho bývalého predsedu Philipa Berka pre rasistický e-mail o hnutí Black Lives Matter (BLM), ktorý zdieľal. Berk bol členom Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov štyridsaťštyri rokov a predsedal jej osem rokov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Hollywood #Tom Cruise #Zlaté glóbusy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy