Film Biela na bielej má cenu z českého Jedného sveta, v kinách ho uvidíme v lete

Dokumentárna snímka Biela na bielej od slovenskej režisérky Viery Čákanyovej, sa stala hlavným víťazným filmom českej súťaže na Medzinárodnom filmovom festivale Jeden svet v Prahe. Intímny autorský denník, ktorý vznikol počas nakrúcania Čákanyovej predošlého filmu FREM na Antarktíde žne cenu za cenou a vykročil na pozoruhodnú medzinárodnú festivalovú cestu.

21.05.2021 07:00
Biela na bielej still4 Film Expanded Foto: , ,
Intímny autorský denník Biela na bielej vznikol počas nakrúcania Čákanyovej predošlého filmu FREM na Antarktíde.

Odštartoval ju koncom minulého roka na jihlavskom festivale dokumentárnych filmov, kde sa stal víťazom hlavnej súžaže a po aktuálnom ocenení na Jednom svete sú naplánované ďalšie uvedenia Bielej na Bielej v súťažných sekciách áčkových dokumentárnych festivalov, počnúc júnovým britským Sheffield DocFest-om. Už 8. júla vstúpi film do slovenskej distribúcie.

Biela na bielej formou videodenníka dokumentuje pobyt režisérky na poľskej antarktickej stanici, kde v roku 2017 nakrúcala snímku FREM (2019), ktorej hlavnou postavou je umelá neurónová sieť. Počas pobytu vedie autorka chatové konverzácie s umelou inteligenciou, ktoré sa dotýkajú povahy filmu, umenia a zmyslu života a odhaľujú spôsob myslenia zbavený ľudskosti a emocionality, nútiaci k hlbokej introspekcii. Vo filme je zachytený súboj s vlastným telom a mysľou v extrémnych podmienkach.

Biela na bielej je pokus o vyjadrenie zážitku dočasného pozorovateľa, ktorý sa ocitne v nepoškvrnenej prírode — monumentálnej, krásnej a indiferentnej zároveň.

Medzinárodná porota českej súťaže festivalu Jeden svet udelila Bielej na bielej hlavnú cenu s podmanivým slovným hodnotením: „Originálny, inovatívny film s presahom, ktorý sa nielen pôsobivo vyjadruje k environmentálnej kríze, ale pripomína tiež bezvýhradnú krásu tohto sveta a upozorňuje na to, že každá kríza je krízou vedomia.”

„Biela na bielej vznikala ako spontánny, intímny film. Vo chvíľach samoty a kontemplácie v antarktickej bielej tme mi nenapadlo, že by mohol osloviť širšie publikum. O to viac ma každé ocenenie prekvapí a poteší,” vyjadrila sa k verdiktu poroty Viera Čákanyová.

Po snímke FREM, ktorá zarezonovala aj na festivale Berlinale, sa vo svojom novom diele Čákanyová divákom prihovára osobnejšou formou. „Nakrúcam film o umelej inteligencii, ale je to čoraz ťažšie, absurdnejšie. Antarktická krajina funguje ako droga. Chodím v bielej tme a hľadám pocit úľavy? Som hmota s vedomím, ďaleko od termodynamickej rovnováhy. To je jediné, o čom viem podať správu,” doplnila režisérka a zároveň i producentka Bielej na bielej Čákanyová.

Biela na bielej vstúpi 8. júla do slovenskej distribúcie, no ešte predtým čaká film niekoľko špeciálnych uvedení. Jedným z nich je slávnostná premiéra na otvorení Ozvien Ji.hlavy v bratislavskej Novej Cvernovke.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Viera Čákanyová #Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava #Jeden svet