Služobníci mieria s tvorcami a hercami na filmové turné

O Služobníkoch sa veľa popísalo, ale len málo divákov ich videlo v kine. Nový film Ivana Ostrochovského však po znovuotvorení kín mieri nanovo za divákmi. Tvorcovia a herci filmu sa od 16. júna vydajú na špeciálne filmové turné do trinástich slovenských miest, kde osobne uvedú snímku, ktorá žne medzinárodný úspech.

10.06.2021 17:00
sluzobnici2 Foto:
Dráma Služobníci patrí na filmové plátno.
debata

Príbeh mladých kňazov z totalitného Československa, ktorí sa musia rozhodnúť medzi cestou svedomia alebo cestou kolaborácie, si za osobnej prítomnosti delegácie budú môcť vychutnať diváci až do konca júla na premietaniach v Leviciach, v Žiline, Prešove, Poprade, Košiciach, Trnave, Banskej Bystrici, Humennom, Čadci, Bratislave, Ružomberku, Dolnom Kubíne a v Trenčíne.

„Počas veľmi krátkej distribúcie filmu Služobníci počas minulého roka sme stihli snímku uviesť aj s účasťou tvorcov v Kine Lumière v Bratislave, vo Filmovom klube pri Múzeu SNP v Banskej Bystrici, v Kine Iskra v Kežmarku a týždeň pred zatvorením kín sme zavítali aj do košického Kina Úsmev. Rozhodli sme sa pokračovať v letnom turné a navštíviť miesta, kde si film, veríme, nájde svojich divákov. Intenzívne spolupracujeme s miestnymi farnosťami a premietania pripravujeme, vzhľadom na tému filmu, aj pre veriace publikum,“ vysvetľuje riaditeľka distribučnej spoločnosti Filmtopia Silvia Učňová Kapustová.

Letné filmové turné Služobníkov s trinástimi zastávkami po Slovensku odštartuje 16. júna v Kine Junior v Leviciach, na žilinskú Stanicu-Zárečie zavíta delegácia na čele s režisérom Ivanom Ostrochovským 22. júna, o deň neskôr, 23. júna sa tvorcovia zastavia v prešovskom Kine Pocity – Záhradnom kine za Scalou. Júlovú časť turné začnú Služobníci 3. júla v popradskom Kine Tatran, nasledovať budú uvedenia pod holým nebom – 4. júla v košickom Amfiteátri, 6. júla v trnavskom amfiteátri, 7. júla v banskobystrickom Kine v bazéne, 8. júla si film budú môcť pozrieť diváci v Kine Fajn v Humennom, 10. júla v Kine Palárik v Čadci, v Bratislave bude tvorcov a hercov filmu hostiť Nová Cvernovka 14. júla, o deň neskôr 15. júla sa zastavia v Kine Kultúra v Ružomberku. Dolnokubínčania sa na projekciu spojenú s diskusiou môžu tešiť 22. júla v Mestskom kultúrnom stredisku a filmové turné sa zavŕši 31. júla projekciou pod holým nebom na trenčianskom Mierovom námestí.

Čierno-biela dráma s úspechom putuje od svojej svetovej premiéry na zahraničných festivaloch. Za sebou má vyše tridsať festivalových premiér v Kanade, USA, Austrálii, Belgicku, Luxembursku, Turecku, Egypte, Izraeli alebo v Číne. A tým sa jej medzinárodná púť zďaleka nekončí. Film vstupuje do distribúcie do kín v dvanástich krajinách, vrátane Francúzska, Španielska, Veľkej Británie, Švédska, Švajčiarska aj Spojených štátov amerických, čo je pre slovenskú kinematografiu priam historický úspech.

Služobníci sa v svetovej premiére predstavili na prestížnom festivale Berlinale v roku 2020, krátko pred vypuknutím pandémie, domáce publikum si však na tento výnimočný nový slovenský film muselo počkať až desať mesiacov. Dve plánované slovenské premiéry však tiež prerušila korona kríza a po minuloročnej decembrovej premiére sa film ocitol v kinách len na dva týždne pred niekoľkomesačným lockdownom.

„Hoci sú Služobníci zasadení do roku 1980, do obdobia komunistického Československa počas éry studenej vojny, Ostrochovského zákerne štipľavý, vrcholne sebavedomý, mrazivo štýlový, druhý celovečerný film prináša príbeh, ktorý je nanajvýš platný a aktuálny aj pre dnešok,“ napísal v jednej z prvých recenzií po svetovej premiére na Berlinale o filme známy filmový portál Screen International. Služobníci si vyslúžil kladné ohlasy aj v ďalších uznávaných svetových médiách ako Variety, The Hollywood Reporter, Financial Times či The Guardian.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Ostrochovský #Berlinale #Filmtopia #Služobníci