V kine pod holým nebom vždy v utorok do 17. augusta predstavia výber toho najlepšieho z uplynulého Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava. Niektoré filmy sa navyše dostanú na veľké plátno po prvýkrát, festival totiž prebiehal na jeseň minulého roku kvôli pandémii on-line.

Zmenilo sa tu vo mne niečo?
Otváracím filmom Ozvien je Biela na bielej, absolútny víťaz jihlavského festivalu. Druhý film z antarktického diptychu Viery Čákanyovej Biela na bielej je intímnym audiovizuálnym denníkom, ktorý si filmárka viedla počas viac ako mesačného pobytu v Antarktíde. Vycestovala tam v roku 2017, aby nakrútila úvahu o umelej inteligencii pozorujúcej posledné chvíle pôvodného obrazu Zeme. Jej film Frem bol odľudštený a v pomalom tempe ponúkal kontempláciu nad videným stavom vecí, ktoré sa nenávratne menia. Biela na Bielej je okrem iného i filmom o tvorivosti i hľadaní zmyslu ľudskej činnosti.

Skrz četovú konverzáciu s umelou inteligenciou kladie otázky o ľudskosti a anomáliách, ktoré nás vedú k istému koncu. Tematicky sa oba filmy antarktického diptychu dotýkajú existenciálnych otázok, klimatickej zmeny či krízy antropocénu. Na najsevernejších miestach planéty je konečnosť Zeme azda najciteľnejšia. Biela na Bielej je introspektívnou úvahou o človeku v extrémnych podmienkach mimo civilizácie, ktoré autorku scitlivujú, dávajú jej priestor pozorovať zdanlivo nehybnú krajinu, prispôsobiť sa jej biorytmu a podvoliť sa. Čákanyová zdieľa intenzívne poznanie, ktoré nemožno dosiahnuť bez dotyku s absolútnom prírody. Snímku Biela na bielej premietajú v Novej Cvernovke dnes o 21. h a po filme bude diskusia s autorkou.

Dokumentárna skladačka sveta
Dramaturgia podujatia prihliada na rezonujúce a zásadné témy, výber dokumentárnych filmov reaguje teda na spomínanú klimatickú krízu (Kampaň proti klíme), ale aj izraelsko-palestínsky konflikt, počiatky pandémie v Číne (KoroNárod), fungovanie bankového sektora (Oeconomia) či duševné zdravie mladých ľudí (Dráma dievčaťa). Kampaň proti klíme dánskeho filmára Madsa Ellesøe analyzuje motivácie skupín, ktoré sa snažia vyvrátiť eskalujúcu hrozbu klimatickej katastrofy klamstvom a zastieraním skutočnosti. Film premietnu 13. júla.
Čínskeho umelca Ai WeiWei-a ocenil festival v Jihlave za prínos svetovej kinematografii a počas prvej vlny pandémie nakrútil dokument KoroNárod o riešení pandemického problému čínskou vládou. Väčšina materiálu vznikla skrytými, amatérskymi kamerami v uzavretom Wuchane, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Jeho obyvatelia boli uzamknutí pred svetom a umelec sa pýta, do akej miery možno prekročiť hranicu humanizmu a obmedziť osobnú slobodu obyvateľov zasiahnutého mesta, ak je cieľom odvrátenie katastrofy a zachovanie utajenia fungovania mašinérie tohto štátu.

Holandský film Dráma dievčaťa je experimentom mladého filmára Vincenta Boy Karsoa o pochopení individuálnej identity skrz dramatizáciu kľúčových udalostí v živote dvadsiatničky Leyly. S protagonistkou zastupujúcou generáciu mileniálov vedie intenzívny dialóg o jej živote, na pozadí čoho kladie otázku, či je, alebo nie je náš život príbehom s dramaturgickým oblúkom. Pýta sa, aký význam majú kľúčové udalosti pri formovaní osobnosti či svetonázoru. Karson filmovým pokusom odhaľuje, ako sa vzájomne fikcia a realita ovplyvňujú a problematizuje hranice medzi dokumentárnou a hranou filmovou formou. Dráma dievčaťa bude záverečným filmom Ozvien Ji.hlavy a premietnu ho 17. augusta.