Bodkovaný chlapec je najlepší film Fest Anče. Na každé ďalšie pozretie môže byť iný

Medzinárodný festival animácie Fest Anča pozná víťazov. Ocenené filmy hovoria o predispozíciách, osude či rodinných odkazoch – čím mimovoľne nadväzujú na tohtoročnú festivalovú tému tradície. Držiteľom ocenenia Anča Award za najlepší krátky animovaný film sa stal francúzsky film Polka-Dot Boy (Bodkovaný chlapec) od režisérky Sariny Nihei z roku 2020.

05.07.2021 11:10
Polka-dot boy Foto:
Bodkovaný chlapec je najlepším filmom 14. ročníka medzinárodného festivalu animácie Fest Anča.
debata

Čestné uznanie v rovnakej kategórii získal juhokórejský film KKUM (Sen) režiséra Kangmina Kima, ktorý získal ocenenia aj na ottawskom festivale animácie a na festivale SXSW. Cenu Anča Award za najlepší slovenský animovaný film získala študentka FAMU Eva Matejovičová za film Sanctuary (Azyl).

Víťazi boli vyhlásení na slávnostnom ceremoniáli v nedeľu 4. júla v žilinskej Novej Synagóge, ktorý mohli diváci sledovať na online streame. Všetky víťazné filmy, aj ďalší festivalový program, môžu diváci vidieť na online.festanca.sk až do 11. júla.

Víťazný film Fest Anče 2021 Polka-Dot Boy (Bodkovaný chlapec) v jemne hororovej atmosfére rozpráva, ako tomu napovedá aj samotný názov, príbeh o chlapcovi, ktorý má na rukách bodkovanú chorobu. Po čase sa však dozvedá o spojení medzi jeho chorobou a existenciou tajomnej náboženskej sekty.

Hlavná festivalová porota v zložení estónskej animátorky a zakladateľky festivalu Animist Mari Kivi, čilského animátora Joaquína Cociñu a výhercu minuloročnej ceny Anča Award za najlepší krátky animovaný film Osmana Cerfona, ocenila na filme, že „môže mať toľko interpretácií, koľkokrát si ho človek pozrie“. Porota dodala, že na filme oceňuje aj jeho zmysel pre rytmus a schopnosť evokovať rozprávanie v rozprávaní.

Porota udelila čestné uznanie čierno-bielemu stop-motion animovanému filmu KKUM (Sen) z Južnej Kórey, ktorý na animáciu využíva polystyrén. Pritom zobrazuje prepojenie medzi životnými udalosťami hrdinu a snami jeho matky. Matka ochraňuje svojho syna skrz modlitby i sny, na ktoré sa syn spolieha viac ako na akékoľvek náboženstvo. Porota film ocenila za „svieži technický prístup, ktorý sa len tak nevidí“.

Ocenenie Anča Award za najlepší študentský animovaný krátky film udelila hlavná porota ruskému filmu Naked (Nahý). Animovaná snímka s atmosférou postsocialistického noir rozpráva príbeh o chlapovi z Východnej Európy, ktorý sa po nehode v laboratóriu stane superhrdinom – bez toho, aby ním chcel byť. Chce si žiť svoj život po svojom, ako predtým, a nechce zachraňovať svet pred zloduchmi. Porota vyzdvihla v tejto 3D animácii od režiséra Kirilla Khachaturova jeho schopnosť transformovať niečo, čo je väčšinou považované za chybu, na niečo krásne a jemné.

V slovenskej súťaži tohto roku zvíťazil film Sanctuary (Azyl) od Evy Matejovičovej z dielne pražskej FAMU, ktorý líči príbeh záchranárky zvierat. Popri tom sa zameriava aj na mikro príbehy adoptovaných hendikepovaných zvierat. Porota v zložení Katarzyny Gromadzkej (organizátorka poľského Animarkt fóra), čilského animátora Cristóbala Leóna a slovenského animátora Martina Smatanu na filme ocenila, že ide o „osobný príbeh, ktorý vychádza priamo zo srdca“. Dodala, že film predostiera silný odkaz, podporený emóciou a vtipnými momentmi. Čestné uznanie v kategórii slovenských filmov dostal Home Sweet Home (Domov, sladký domov) od vlaňajšieho víťaza súťaže Davida Štumpfa, ktorý zobrazuje pandemické časy, no pozerá sa na ne odťažito, s istou dávkou humoru a nadhľadu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Fest Anča