Akčný hrdina oslavuje. Stallone má 75 rokov

Keď mal pätnásť, spolužiaci mu predpovedali, že raz skončí na elektrickom kresle. Namiesto toho sa stal hollywoodskou hviezdou - jedným z prvých a najväčších hrdinov akčných filmov. Sylvester Stallone, ktorého preslávili postavy Rockyho a Ramba, sa dnes dožíva 75 rokov.

, 06.07.2021 09:00
Španielsko Rambo Stallone film Foto: ,
Kultový Rambo Sylvester Stallone chystá pokračovanie filmu Expandables: Nezničiteľný.
debata (2)

Aby ukázal, že je stále v kondícii, pred pár dňami zverejnil video, ako dvíha 20-kilové činky. Silu a dlhovekosť má zrejme v génoch – jeho otec sa dožil 91 rokov a matka, ktorá zomrela vlani, mala takmer 99.

Podobne ako ona si však aj Stallone vypomáha plastickými operáciami. Jeho vzhľad mali vylepšiť, no dosiahli pravý opak – hercova tvár vyzerá mdlo a neprirodzene. Skončiť s kariérou sa však nechystá. Pripravuje ďalšie projekty, vrátane tretieho pokračovania filmu Expendables: Nezničiteľní.

Aj keď o jeho hereckých kvalitách možno diskutovať, treba uznať, že sa presadil napriek ťažkým podmienkam. Narodil sa v chudobnej newyorskej štvrti Hell's Kitchen (Pekelná kuchyňa) a lekár, ktorý mu pomáhal na svet, narábal s kliešťami tak nešikovne, že mu poškodil nervy v líci. Jednu stranu tváre má odvtedy ochabnutú.

Ideálne nebolo ani manželstvo jeho rodičov – kaderníka a astrologičky, ktoré sa skončilo rozvodom. Sly, ako ho volali, mal preto v mladosti sklony k násiliu. Vylúčili ho zo 14 škôl, no keď na vysokej začal hrať divadlo, rozhodol sa pre herectvo.

Jeho začiatky neboli nijako oslnivé – zväčša zapadol medzi komparzistov. Aby neskončil ako bezdomovec, v roku 1970 dokonca prijal úlohu v pornofilme.

Zlom v jeho kariére nastal v roku 1975, keď napísal scenár k filmu Rocky. V tom čase bol už živiteľom rodiny a potreboval každý dolár. Napriek tomu odmietol 350-tisíc, ktoré mu za scenár ponúkali. Trval na tom, že chce stvárniť hlavnú úlohu.

Napokon uspel a jeho tvrdošijnosť sa vyplatila. Príbeh o boxerovi získal tri Oscary (vrátane najlepšieho filmu) a Stallonemu len tesne ušla zlatá soška za najlepší herecký výkon i scenár.

Pred sebou mal sľubnú kariéru, kritici o ňom hovorili, že by sa z neho mohol stať druhý Marlon Brando. Sly však šancu premrhal. V roku 1982 stvárnil ďalšiu osudovú rolu – vojnového veterána vo filme Rambo: Prvá krv. Vydal sa tak na cestu akčného hrdinu, ktorej sa – okrem niekoľkých výnimiek – drží dodnes.

Zahral si v množstve filmov ako Kobra, Do útoku, Tango a Cash, Kriminál, Oscar, Demolition Man, Cliffhanger, Špecialista, Sudca Dredd, Nájomní vrahovia, Denné svetlo, Krajina policajtov, Zastavte Cartera či Plán úteku. Päťkrát sa vrátil aj k príbehu Ramba a Rockyho, na ktorého nadviazal i dvoma filmami o Creedovi.

Za vedľajšiu úlohu v tejto boxerskej dráme sa v roku 2016 dočkal ďalšej nominácie na Oscara. Uplatnil sa tiež ako scenárista a režisér.

Z troch manželstiev má štyri deti, jeden syn mu už zomrel. Vedie pokojný život, a hoci pred kamerou postrieľal desiatky ľudí, angažuje sa za zákaz strelných zbraní aj proti trestu smrti. Na svoje herecké výkony sa díva s humorom.

"Spravil som niekoľko naozaj strašných filmov. Najhorší je Stoj, lebo mamička vystrelí! Je to asi jeden z najhorších filmov v celej slnečnej sústave vrátane produkcie mimozemšťanov,“ zhodnotil sebakriticky.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Sylvester Stallone #Rocky #Rambo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy