Newton rád provokoval. Preslávil sa špecifickým, miestami až vulgárnym štýlom fotografií. Napriek tomu, že toho odhaľovali pomerne dosť, takmer nikdy nepôsobili nevkusne. Jeho primárnym objektom boli ženy, ktoré verejnosti predstavoval v dominantných pozíciách, čo bolo vo svete umenia, predovšetkým toho vtedajšieho, nezvyčajné.
V dokumente vystupuje okrem samotného Newtona aj jeho žena June a niekoľko modeliek, ktoré s ním mali možnosť spolupracovať. Sú medzi nimi napríklad Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Hanna Schygulla či Claudia Schiffer. V rozhovoroch opisujú, aké bolo nechať sa Newtonom fotiť – na jeho záberoch sa cítili silné.
Ukázať svoje telo je veľmi intímnou záležitosťou, pri ktorej je človek zraniteľný. Newtonove fotografie však ukazujú moc žien práve tým, že sa svetu odhalia s plným sebavedomým, ako by hovorili: „Mám kontrolu aj nad tými najzraniteľnejšími aspektmi môjho bytia, a vy s tým nič nespravíte.“

Modelky rozprávajú o zaujímavých zážitkoch, ktoré s ním prežili, a vnímajú ho viac-menej ako génia svojho remesla. Zakaždým, keď sa Newton objaví na plátne, človek z neho cíti pokoj, uvoľnenosť a dobrú náladu. Dokument síce viackrát vyzdvihne fakt, že fotografovanie je preňho posadnutosťou, on k nemu ale pristupuje s očividnou ľahkosťou, akoby to bola tá najprirodzenejšia činnosť. Tento jeho prístup je zrejme jedným z dôvodov, prečo sa pri ňom modelky cítili dostatočne pohodlne na to, aby sa nechali vyfotografovať nahé v nanajvýš provokatívnych pózach.
Snímka v krátkosti otvára aj tému pozadia jeho tvorby. Načrtáva problematiku fetišizácie ženského tela, ale nevenuje jej dostatok času. Na okamih sa na plátne mihne zostrih televízneho interview, v ktorom spisovateľka a aktivistka Susan Sontagová obviňuje Newtona z mizogýnie.
Ten jej odpovie slovami: „Milujem ženy. Nie je nič, čo by som mal radšej.“ A takýmto spôsobom vlastne dokument uzatvára celú tému – modelky sa o ňom v tomto smere tiež vyjadrujú priaznivo a vykresľujú ho ako muža, ktorý zostal verný svojej manželke, a ktorý svojimi fotografiami posúval ženy na výslnie. Bodka.
Odbaviť takú tému, akou je sexizmus, tým, že ženy miloval, je trochu lajdácke. Newton síce nezobrazoval ženy ako slabé a krehké, téma mizogýnie by však mala byť v tomto prípade rozobraná podrobnejšie. Takto ho dokument vykresľuje v čisto pozitívnom svetle, čo ho oberá o autenticitu a objektivitu.
Filmu sa napriek tomu nedá odoprieť, že sa mu svojou atmosférou podarilo zachytiť Newtonovho ducha a osobnosť. Na plátne sa neustále striedajú rozhovory s fotografiami a príbehmi o tom, ako vznikali. Vidíme Newtonov odľahčujúci humor a bezstarostnosť, a taktiež lásku medzi ním a jeho ženou June, ktorú si dokazovali neustálou vzájomnou podporou.
Ak chcete spoznať život a dielo Helmuta Newtona, dokument s podtitulom Nehanebná krása je dobrým začiatkom. Síce vám neposkytne dôkladný rozbor etických otázok jeho tvorby, podá vám však vierohodný obraz o tom, kým Newton bol.