Helmut Newton: feminista či mizogýn?

Do kín sa dostáva dokumentárny film režiséra Gera von Boehma o legendárnom fotografovi Helmutovi Newtonovi. Boehm bol jeho blízkym priateľom, preto nie je prekvapujúce, že snímka vykresľuje fotografa predovšetkým vo svetle jeho geniality.

, 02.09.2021 08:00
HELMUT NEWTON 001 Self portrait  Monte Carlo... Foto:
Helmut Newton fotografie needitoval ani neretušoval a podľa vlastných slov bol „staromódny fotograf“. Snímka je jeho autoportrétom z roku 1993.
debata

Newton rád provokoval. Preslávil sa špecifickým, miestami až vulgárnym štýlom fotografií. Napriek tomu, že toho odhaľovali pomerne dosť, takmer nikdy nepôsobili nevkusne. Jeho primárnym objektom boli ženy, ktoré verejnosti predstavoval v dominantných pozíciách, čo bolo vo svete umenia, predovšetkým toho vtedajšieho, nezvyčajné.

V dokumente vystupuje okrem samotného Newtona aj jeho žena June a niekoľko modeliek, ktoré s ním mali možnosť spolupracovať. Sú medzi nimi napríklad Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Hanna Schygulla či Claudia Schiffer. V rozhovoroch opisujú, aké bolo nechať sa Newtonom fotiť – na jeho záberoch sa cítili silné.

Ukázať svoje telo je veľmi intímnou záležitosťou, pri ktorej je človek zraniteľný. Newtonove fotografie však ukazujú moc žien práve tým, že sa svetu odhalia s plným sebavedomým, ako by hovorili: „Mám kontrolu aj nad tými najzraniteľnejšími aspektmi môjho bytia, a vy s tým nič nespravíte.“

Helmut Newton: Krokodíl (1983) Foto: Helmut Newton
0�0�0�6�-�0�1�6� �5�0�4�6��� Helmut Newton: Krokodíl (1983)

Modelky rozprávajú o zaujímavých zážitkoch, ktoré s ním prežili, a vnímajú ho viac-menej ako génia svojho remesla. Zakaždým, keď sa Newton objaví na plátne, človek z neho cíti pokoj, uvoľnenosť a dobrú náladu. Dokument síce viackrát vyzdvihne fakt, že fotografovanie je preňho posadnutosťou, on k nemu ale pristupuje s očividnou ľahkosťou, akoby to bola tá najprirodzenejšia činnosť. Tento jeho prístup je zrejme jedným z dôvodov, prečo sa pri ňom modelky cítili dostatočne pohodlne na to, aby sa nechali vyfotografovať nahé v nanajvýš provokatívnych pózach.

Snímka v krátkosti otvára aj tému pozadia jeho tvorby. Načrtáva problematiku fetišizácie ženského tela, ale nevenuje jej dostatok času. Na okamih sa na plátne mihne zostrih televízneho interview, v ktorom spisovateľka a aktivistka Susan Sontagová obviňuje Newtona z mizogýnie.

Ten jej odpovie slovami: „Milujem ženy. Nie je nič, čo by som mal radšej.“ A takýmto spôsobom vlastne dokument uzatvára celú tému – modelky sa o ňom v tomto smere tiež vyjadrujú priaznivo a vykresľujú ho ako muža, ktorý zostal verný svojej manželke, a ktorý svojimi fotografiami posúval ženy na výslnie. Bodka.

Oficiálny trailer k dokumentárnemu filmu Helmut Newton: Nehanebná krása.

Odbaviť takú tému, akou je sexizmus, tým, že ženy miloval, je trochu lajdácke. Newton síce nezobrazoval ženy ako slabé a krehké, téma mizogýnie by však mala byť v tomto prípade rozobraná podrobnejšie. Takto ho dokument vykresľuje v čisto pozitívnom svetle, čo ho oberá o autenticitu a objektivitu.

Filmu sa napriek tomu nedá odoprieť, že sa mu svojou atmosférou podarilo zachytiť Newtonovho ducha a osobnosť. Na plátne sa neustále striedajú rozhovory s fotografiami a príbehmi o tom, ako vznikali. Vidíme Newtonov odľahčujúci humor a bezstarostnosť, a taktiež lásku medzi ním a jeho ženou June, ktorú si dokazovali neustálou vzájomnou podporou.

Ak chcete spoznať život a dielo Helmuta Newtona, dokument s podtitulom Nehanebná krása je dobrým začiatkom. Síce vám neposkytne dôkladný rozbor etických otázok jeho tvorby, podá vám však vierohodný obraz o tom, kým Newton bol.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #fotografia #Helmut Newton #Gero von Boehm
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy