Zákon lásky o queer manželstvách má u nás naliehavé posolstvo

Spolurežisérka úspešného filmu V sieti, Barbora Chalupová, debutuje tragikomickým dokumentom o ceste zákona, ktorý má vplyv na státisíce Čechov. „Zákon lásky“ zaistí manželstvo všetkým bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. Podporuje ho v tom väčšina občanov. Komu teda návrh vadí?

, 25.09.2021 10:00
Zákon lásky Foto:
Film vstúpi do slovenských kín v čase predkladania návrhu zákona, ktorý pojednáva o životných partnerstvách.
21

Premiéra je naplánovaná 7. október počas Filmového festivalu inakosti. K jej ceste môžete pomôcť aj vy, ak podporíte kampaň na Startlabe. Na rozdiel od Česka na Slovensku nie sú legalizované ani len registrované partnerstvá. Slovenská republika tak patrí k posledným štátom EÚ, ktoré nemajú žiadnu právnu úpravu pre páry rovnakého pohlavia. V slovenskom kontexte je preto posolstvo dokumentárneho filmu Zákon lásky ešte naliehavejším.

Film vstúpi do slovenských kín v čase predkladania návrhu zákona v Parlamente Slovenskej republiky, ktorý pojednáva o životných partnerstvách a právne ošetruje spolužitie párov rovnakého pohlavia.

Sú Česi naozaj tak liberálni, ako sa prezentujú? Foto: Film Expanded
Zákon lásky Sú Česi naozaj tak liberálni, ako sa prezentujú?

Zákon lásky by mohol byť cenným príspevkom do vzniknutej celospoločenskej diskusie a napomôcť k dosiahnutiu spoločného cieľu priznania základných ľudských práv členom LGBTI+ menšiny.

„Dlhoočakávaný film spolurežisérky veľkého kino hitu V sieti sme sa rozhodli vziať do nášho distribučného katalógu len veľmi nedávno, a to najmä pre naliehavosť témy zrovnoprávnenia queer manželstiev, ktorá v našej konzervatívnej krajine rezonuje azda ešte viac, než v Česku. Premiérujeme nikde inde, než na FF inakosti a hneď na premiéru nadväzujeme celoslovenskou kino i alternatívnou distribúciou,” povedal Matej Sotník, spoluzakladateľ a kreatívny riaditeľ spoločnosti Film Expanded.

Oficiálny trailer k filmu Zákon lásky.

„Film potrebuje široké nasadenie. Keď nás ľudia podporia cez crowdfundingovú kampaň, je isté, že okrem toho, že film bude v mnohých slovenských kinách, bude mať aj zásadnejšiu rezonanciu vo verejnom priestore a uvidí a tým pádom ho uvidí viac ľudí. Budeme vďační všetkým tým, ktorí/é sa tak rozhodnú. Už teraz sme vďační kľúčovým inštitúciám, ktorí sa za film a kampaň postavili, ako sú Dúhový Pride Slovensko, platformy Tepláreň či Queer Slovakia a takisto Iniciatíva Inakosť,” dodal Sotník.

S napätím sledujeme výpravu naprieč českou spoločnosťou, ktorá vedie od zberu podpisov petície, cez televízne hádky až po diskusie na pôde parlamentu pred kľúčovým hlasovaním. Náraz progresívnych a konzervatívnych častí obyvateľstva je vidieť v exhibícii politikov. Nevzdelanosť, obavy, strach a neschopnosť urobiť akékoľvek rozhodnutie však nie sú to jediné, čo bráni prijatiu zákona. Sú Česi naozaj tak liberálni, ako sa prezentujú? A zvíťazí u nich nakoniec láska nad lžou a nenávisťou?

© Autorské práva vyhradené

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
21 debata chyba
Viac na túto tému: #Zákon lásky #queer #Barbora Chalupová