Svěrákovci predstavujú prvé zábery z filmu Betlehemské svetlo

Spisovateľ Karel Šejnoha a jeho svet. To je ústredný motív nového filmu Betlehemské svetlo z dielne osvedčeného dua Jana a Zdeňka Svěrákovcov.

14.10.2021 06:00
Jan a Zdeněk Svěrákovci dostali od MFF... Foto:
Jan a Zdeněk Svěrákovci natočili nový film s názvom Betlehemské svetlo.
debata

„Čakáme, až pôjdeme do kín,“ znejú záverečné slová predstaviteľa hlavnej úlohy v prezentácii prvých záberov snímky, ktorá vznikala ako mnoho ďalších v čase pandémie. „Teaser je len ochutnávka, klasický dlhší trailer ale predstavíme určite do Vianoc,“ povedal pre médiá režisér Jan Svěrák s tým, že k ostrieľanému duu otec a syn pribudol tentoraz ešte jeden Svěrák, syn a vnuk František, filmový strihač.

„Pretože sme rozšírili tím o ďalšieho Svěráka, boli sme celé leto na rodinnej chalupe a zároveň v práci,“ prezradil režisér a ďalej priblížil: „V bývalej detskej klubovni vznikla strižňa a tam sa naše tri generácie každý deň mohli schádzať nad spoločným dielom. Po šesťdesiatich dňoch je film konečne zostrihaný a do konca roka na ňom budú pracovať zvukári, trikové štúdio a hudobný skladateľ Ondřej Soukup.“

Scenár Betlehemského svetla vychádza z knižných bestsellerov Poviedky a Nové Poviedky Zdeňka Svěráka. Ide o príbeh spisovateľa, ktorému do života vstupujú postavy z jeho vlastných poviedok. Tie stvárnili napríklad Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Ondřej Vetchý, Vladimír Javorský alebo Jitka Čvančarová. Ženu spisovateľa Šejnohu si zahrala Daniela Kolářová.

Teaser k filmu Betlehemské svetlo.

„Keď som videl prvé zábery zhrozil som sa, ako sa hrbím a šuchcem. Nasledujúci deň som nastúpil ráznym krokom a narovnaný, ale režisér s kameramanom mi omladzovanie zakázali. A tak ma vo filme uvidíte takého, aký som. Vraj je to komické, ale mne to príde skôr tragické,“ poznamenal autor predlohy Zdeněk Svěrák. „Betlehemské svetlo je o hľadaní životnej harmónie, o hranici medzi vyrovnanosťou a rezignáciou, a túto ťažkú tému rozptyľujeme humorom,“ avizuje Jan Svěrák.

Za kamerou stál Vladimír Smutný, ktorý spolupracuje so Svěrákovcami už od filmu Kolja. Na filme sa podieľali aj architekt Ján Vlasák, kostýmová návrhárka Simona Rybáková a strihu sa prvýkrát ujal pokračovateľ rodinnej tradície, syn režiséra a vnuk hlavného predstaviteľa, strihač František Svěrák.

Premiéra filmu bola naplánovaná na apríl 2022, v teaseri je však uvedený už marec. „Film už bude v tom čase hotový, tak nie je dôvod, prečo s uvedením čakať,“ uzavrel Jan Svěrák.

debata chyba
Viac na túto tému: #Zdeněk Svěrák #betlehemské svetlo #Jan Svěrák #Karel Šejnoha