Cenzorka Petra Kerekesa je slovenským národným kandidátom na Oscara

Slovenským národným kandidátom na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film je snímka režiséra Petra Kerekesa Cenzorka. O nominácii rozhodla Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA). Informoval o tom PR manažér Radomír Brhlík.

14.10.2021 17:48
107Mothers Still Secondary02 Foto:
Jedna z hlavných postáv filmu Cenzorka je Lesja, mladá žena, ktorá zo žiarlivosti zabila svojho partnera. Vo väzení porodila aj svoje dieťa.
debata

„Veľmi si vážime odvahu členov SFTA, že vybrali náš film o sile materstva za múrmi ukrajinského väzenia a dokázali podporiť rozrastanie našej kinematografie za mentálne hranice našich lokálnych tém,“ komentovali rozhodnutie akademikov Peter Kerekes a autor námetu, spoluscenárista a producent Ivan Ostrochovský.

Tento rok členovia SFTA vyberali spomedzi šiestich prihlásených filmov, ktoré spĺňali kritériá. Medzi snímkami sa stretli aj Muž so zajačími ušami Martina Šulíka, Na značky! Márie Pinčíkovej, Biela na bielej Viery Čákanyovej, Láska pod kapotou Mira Rema a dielo Very Lackovej Ako som sa stala partizánkou.

Cenzorka rozpráva príbeh jednej z odeských ženských väzníc, v ktorej Kerekes a Ostrochovský strávili návštevami a nakrúcaním šesť rokov. Väčšina protagonistiek vo filme odohráva svoj skutočný príbeh.

Brhlík ďalej pripomenul, že Cenzorka už počas svojej realizácie získala ocenenie Works in Progress na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary v roku 2017, o rok neskôr zvíťazila ako Najlepší projekt na MFF Odesa. Svetovú premiéru mala počas minulého mesiaca na filmovom festivale v Benátkach, kde si jej tvorcovia prebrali Cenu za najlepší scenár. Ocenenie z Benátok získal slovenský film po prvý raz v histórii modernej slovenskej kinematografie. Kerekesov film je zároveň prvým slovenským dlhometrážnym filmom, ktorý bol oficiálne vybraný do súťažnej sekcie Orizzonti. O ceny sa uchádzal na 78. ročníku najstaršieho filmového festivalu sveta v konkurencii 18 filmov.

Peter Kerekes si medzinárodnú pozornosť získal v roku 2003 s celovečerným dokumentárnym debutom 66 sezón, ktorý sa stal festivalovým hitom a získal niekoľko ocenení. Jeho nasledujúci dokument Ako sa varia dejiny (2009) si pripísal nomináciu na cenu Prix Arte v Európskych filmových cenách. Snímka Zamatoví teroristi (2013), ktorú spolurežírovali Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský, vyhrala ocenenie Fedeora Award na MFF Karlovy Vary a medzinárodnú premiéru absolvovala v sekcii Fórum na Berlinale, odkiaľ si odniesla divácke ocenenie Tagesspiegel Readers’ Award.

Ceremoniál udeľovania Oscarov sa bude konať 27. marca 2022. Užší zoznam nominácií zverejnia 21. decembra, samotné nominácie budú známe 8. februára 2022.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Oscar #Peter Kerekes #film Cenzorka