Stane sa Slovensko filmovým srdcom strednej Európy?

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) sa spoločne so zástupcom ministerstva financií stretla v utorok so zahraničnými predstaviteľmi filmového priemyslu, ktorí v auguste tohto roka na Slovensku nakrúcali úspešný americký seriál a podieľali sa na tvorbe hollywoodskych snímok ako Marťan, Terminátor či Čierna vdova.

21.10.2021 06:00
Spišský hrad Foto:
Obľúbenou lokalitou na nakrúcanie na Slovensku je Spišský hrad.
10

Uznávaní filmoví tvorcovia pricestovali do Bratislavy, aby s ministerkou kultúry prediskutovali možnosti podpory zahraničných produkcií na Slovensku.

Podľa slov samotných filmárov sa im na Slovensku pracovalo veľmi dobre, pričom si pochvaľovali tiež spoluprácu štátu počas ich výroby. Slovensko je pre zahraničných filmových producentov zaujímavé vďaka atraktívnym lokalitám, prírode, hradom či historickým budovám.

Chýba im však u nás produkčné a postprodukčné štúdiové zázemie. Slovenské filmové štúdiá sú podľa nich v súčasnosti plne obsadené pre potreby domácich televíznych projektov.

Na včerajšom stretnutí s ministerkou kultúry v Bratislave konštatovali, že kľúčovou destináciou pre filmové a televízne projekty natáčané v Európe sa aktuálne stáva Budapešť a jej filmové zázemie. Z dôvodu vysokej obsadenosti filmových štúdií v Budapešti sú však v súčasnosti nútení odmietať veľké množstvo projektov. Riešením by mohli byť práve nové filmové štúdiá na Slovensku.

“Zahraniční filmári opäť prišli do Bratislavy, pretože v Slovensku vidia potenciálneho partnera pre svetový filmový priemysel. Medzinárodné štáby by k nám nemuseli prichádzať iba kvôli atraktívnym lokalitám. Treba im vytvoriť podmienky, aby prišli cielene kvôli produkcii i postprodukcii svojich veľkých projektov.

Ide o nevyužitý potenciál, ktorý prinesie štátu prestíž, pracovné miesta s pridanou hodnotou, peniaze do rozpočtu a budúcnosť pre začínajúcich filmárov. Slovensko by nebolo už len “výrobnou fabrikou Európy”, ale vyhľadávané miesto pre celosvetové produkcie,” povedala Milanová.

Vďaka seriálu Jack Ryan, ktorý sa toto leto nakrúcal na Slovensku, sa v našej krajine preinvestovalo takmer 5 miliónov eur a zamestnalo sa 200 ľudí na približne tri mesiace. Spomínaný projekt pritom u nás využíval iba lokality.

Režisér a herec John Krasinski predstavil film Tiché miesto: Časť II. Čítajte viac Na Slovensku sa nakrúca úspešný svetový seriál

Ak by v budúcnosti Slovensko dokázalo zabezpečiť podobným svetovým produkciám taktiež štúdiové zázemie, porovnateľný projekt by mohol stabilne zamestnať počas jedného filmárskeho cyklu (obdobie 6–9 mesiacov) viac ako 300 ľudí a preinvestovať v našej krajine takmer 50 miliónov eur.

V nezanedbateľnej miere má prosperujúci filmársky priemysel priaznivý vplyv na ďalšie sektory ekonomiky, ako napríklad hotelierstvo, gastronómiu, cestovný ruch a podobne.

Mnohí kvalitní slovenskí filmári podľa svetových producentov odchádzajú do zahraničia, pretože voľné pracovné miesta v ich profesii sú na Slovensku výrazne obmedzené. Po vybudovaní nových štúdií by sa však mohli vrátiť a vychovávať doma ďalšie generácie v tejto oblasti.

“Ak si porovnáme priemerné platy na Slovensku a možné platové podmienky vo filmovom biznise, ide o jednu z najlepšie zarábajúcich oblastí, ktorá môže priniesť atraktívne finančné ohodnotenie a budúcnosť pre ľudí z kreatívneho prostredia na Slovensku,” dodala ministerka kultúry.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Natália Milanová #Ministerstvo kultúry #filmový priemysel #film
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy