Každá minúta života, dokument o tvrdej práci rodičov na budúcnosti ich syna, je online

Každá minúta života patrí k filmom, ktoré provokujú množstvom otázok o tom, ako dnes vychovávať deti. Víťaz špeciálnej ceny poroty hlavnej súťaže 55. karlovarského festivalu Každá minúta života (2021) od českej režisérky Eriky Hníkovej je odteraz online na portáli DAFilms.sk.

11.12.2021 17:00
každá minuta života hníková Foto:
Rodičia malého Miška sú presvedčení, že ho tvrdou drinou už od útleho veku privedú k úspechom v živote.
debata (1)

Patrí k najkontrover­znejším slovenským filmom ponovembrovej histórie a tento status si snímka získala aj napriek prísnemu pozorovaciemu štýlu bez výraznejších režisérskych zásahov. Pretože spôsob, akým manželia Hanuliakovci zo Žiliny vychovávajú svojho štvorročného syna Miška, niektorých inšpiruje, no iných mrazí. Mladý pár z neho chce mať v budúcnosti špičkového hráča NHL. Cesta za týmto snom však vyžaduje tvrdý tréning.

V komentároch na Facebooku či pod trailerom a článkami v médiách vznikali búrlivé diskusie. Každá minúta života totiž neprináša len témy rodičovskej etiky v dobe extrémne orientovanej na výkon, no je aj polemikou o stave športovej výchovy mládeže u nás.

Rodičia Hanuliakovci trénujú so synom Miškom v... Foto: Film Expanded
kazda Rodičia Hanuliakovci trénujú so synom Miškom v dokumentárnom filme Každá minúta života.
každá minuta života hníková Čítajte viac Ani minúta nazmar a budeš víťaziť

Divák si obraz o videnom utvára sám. Je dnešný rodič úzkostlivejší ako v minulosti? Hovoríme si hokejová krajina, no aký je reálny stav športovej výchovy mladých na Slovensku, keď ju musia suplovať rodičia? Mladý pár Lenka a Michal Hanuliakovci so svojím štvorročným synom Miškom od narodenia uskutočňujú svojský experiment. Podľa kontroverznej metódy Kamevéda (komplexná multirozvojová výchova detí) od Pavla Zachu ho vychovávajú tak, aby sa z neho stal vrcholový športovec. Tomuto cieľu sa rozhodli podriadiť všetko. Ich vlastné potreby sú na vedľajšej koľaji, synovi dávajú maximum a Miško svojimi výkonmi predčí väčšinu rovesníkov. Na prvé detské kamarátstva však zatiaľ čas nemá. V jeho živote dookola tréning strieda hru, hra strieda cvičenie a cvičenie strieda tréning. Živými situáciami z rodinného života otvára režisérka Erika Hníková otázky o zmysloch výchovy a rodičovských výzvach v dnešnej dobe, orientovanej na výkon.

Záber z filmu Každá minúta života. Foto: Archív
Miško Hanuliak / Každá minúta života / Záber z filmu Každá minúta života.
kazda Čítajte viac Erika Hníková: Každá minúta života je o slobodnej voľbe hodnôt

„Keďže som sa v tej dobe zaoberala otázkou, ako by mal človek svoje deti vlastne vychovávať a do akej miery sa ich život dopredu formuje, tento príbeh vo mne prebudil veľkú zvedavosť. Začala som hľadať rodinu, ktorá podľa metódy pána Zachu absolvuje celý výchovný proces od začiatku. Fascinovala ma na tom možnosť sledovať ‘výchovu šampióna’ zblízka,” tvrdí Erika Hníková, ktorá patrí k priekopníckym postavám silnej českej Generácie Ji.hlava a vo svojej tvorbe sa dlhodobo zaoberá témami rodiny či manželských vzťahov. „U Hanuliakovcoch nie je zaujímavá len extrémna výchova a obetovanie sa pre svojho syna, ale aj ich vzájomný vzťah, rodinné zázemie a hodnoty, ktoré vyznávajú. To všetko dáva spolu zaujímavý obraz súčasnej spoločnosti,” dodala Hníková.

Film Každá minúta života diváci odteraz nájdu na streamovacej platforme DAFilms.sk v rámci predplatného ale aj vo forme jednotlivého plateného streamu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #film expanded #dafilms