Rok 2022 prinesie do kín drámu z čias tragických 50. rokov

Rok 2022 prinesie do slovenských kín aj film z obdobia tragických 50. rokov. Nová slovenská koprodukčná snímka Kryštof vychádza z historickej udalosti, ktorá v dôsledku svojej brutálnosti vošla do dejín ako Barbarská noc.

, , 02.01.2022 12:00
debata
Trailer k filmu Kryštof

O polnoci z 13. na 14. apríla 1950 predstavitelia komunistického režimu pod krycím názvom Akcia K začali likvidovať mužské kláštory vo vtedajšom Československu a internovať mníchov do pracovných táborov.

Kryštof, vo filme ho stvárňuje Mikuláš Bukovjan, je mladučký budúci novic, ktorý žije na konci 40. rokov minulého storočia v komunite mníchov v česko-nemeckom pohraničí. Do kláštora odišiel, aby utiekol pred svetom. Teraz ale musí utekať, aby si zachránil holý život.

Mikuláš Bukovjan ako Kryštof  Dávid Uzsák ako... Foto: Bontonfilm
Mikulas Bukovjan David Uzsak film Krystof Mikuláš Bukovjan ako Kryštof Dávid Uzsák ako študent Cyril vo filme Kryštof.

Kryštof odišiel k mníchom nielen pre svoju vieru v Boha, ale aj pre konflikty s otcom a politické pomery po februárovom prevrate. Popri mníšskom živote sa venuje prevádzačstvu je posledným článkom v reťazi, ktorou sa prenasledovaní komunistickým režimom dostávajú cez hranice do Nemecka. Pri jednom z nočných návratov do kláštora sa stane svedkom brutálneho zásahu policajných zložiek proti skupine študentov utekajúcich za hranice a počas tej istej noci je zároveň zlikvidované aj spoločenstvo mníchov, v ktorom žil.

Mladý muž sa stáva štvancom, no v jeho beznádejnej situácii mu poskytne pomoc mladá žena Johana na šumavskom statku. Jej rodina odmietla kolektivizáciu otec spáchal samovraždu a brata poslali na nútené práce do bane. Johana ukryje Kryštofa vo včelíne, ale vo chvíli, keď obidvaja začínajú vnímať vzájomnú blízkosť, komunisti násilne zaberú jej hospodárstvo. Poslednou nádejou sa pre nich stáva prechod cez hranice, tie sú však už obsadené pohraničníkmi a vojakmi.

David HArtl s kozou Jozef Mak Čítajte aj Recenzia: Jozef Mak, film milión

V napínavom príbehu o úteku a láske, zasadenom do atmosféry 50. rokov minulého storočia, si po boku začínajúcich hercov zahrali aj známe slovenské a české herecké tváre Alexandra Borbély, Marek Geišberg, Marián Mitaš, Ľuboš Kostelný, Peter Šimun, Éva Bandor, Stanislav Majer, Eva Josefíková a ďalší.

Marek Gaišberg vo filme Kryštof. Foto: Bontonfilm
Geisberg Borbély film Krystof Marek Gaišberg vo filme Kryštof.

Do jednej z kľúčových úloh obsadili tvorcovia slovenskú herečku Alexandru Borbélyovú, ktorá sa preslávila hlavnou rolou vo filme O tele a duši, nominovanom na Oscara. Vo filme Kryštof Alexandra stvárňuje ženu skúšanú osudom, ktorá hlavnému hrdinovi poskytne pomoc a ochranu, hoci ona sama je vo veľkom nebezpečenstve.

„Johana je veľmi silná, nezávislá žena, ktorá musí po smrti svojho otca prevziať všetku prácu na rodinnom hospodárstve. Keď má však po svojom boku Kryštofa, prejaví sa aj jej krehká stránka,“ prezradila o svojej postave talentovaná herečka. Nakrúcanie bolo pre Alexandru podľa jej vlastných slov výzvou – herečka sa musela naučiť poháňať konský záprah, kosiť či šoférovať historické auto s pokazenými brzdami.

Vo filme Kryštof účinkujú aj Marián Mitaš a... Foto: Bontonfilm
Marian Mitaš Peter Šimun film Krystof Vo filme Kryštof účinkujú aj Marián Mitaš a Peter Šimun.

Pôsobivú vizuálnu stránku filmu dopĺňa hudba oceňovanej slovenskej speváčky a skladateľky Kataríny Málikovej, ktorá za svoj debutový album získala tri ceny v súťaži Radio Head Awards a za svoj druhý album zase cenu novinárov na Radio Head Awards 2019.

Filmovú novinku nakrúcal režisér Zdeněk Jiráský, držiteľ Českého leva za film Poupata, v Štiavnických vrchoch, Novohradských horách, na Šumave, ale aj vo väčších mestách v Liberci, Plzni či Prahe. „Kryštof je pripomienkou Akcie K a tragických 50. rokov, keď sa ľudia v Československu stali väzňami vo vlastnej krajine. Pripomienkou zabudnutých osudov našej nedávnej histórie, prejavov bezprávia a ‚spustenej‘ železnej opony, ktorá zapríčinila smrť stoviek ľudí,“ uviedol Jiráský.

Historickú drámu Kryštof uvedie do kín spoločnosť Bontofilm na jar 2022.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmová novinka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy