Pokrytecký aristokrat
Na čele formujúcej sa tajnej služby stojí Orlando Oxford (Ralph Fiennes), ktorý spolu so svojou manželkou Emily (Alexandra Maria Lara) pracuje pre Červený kríž. Počas ich návštevy koncentračného tábora nachádzajúceho sa v Afrike dôjde k prestrelke, pri ktorej Orlandova žena zahynie. Tesne pred smrťou jej Orlando musí sľúbiť, že ich syn Conrad nikdy nespozná hrôzy vojny.
Ako mladého muža ho to však pod vplyvom vlasteneckého cítenia a istej dávky ctižiadostivosti láka do armády. Pacifista Orlando je zásadne proti a snaží sa ho všemožne presvedčiť o tom, že tým zbytočne zahodí svoj život. Medzitým sa vo svete začína formovať zvláštna skupina ľudí, ktorí sa pokúšajú rozpútať vojnu.
Jej členmi sú napríklad Rasputin, Mata Hari či Gavrilo Princip. Orlando spolu so svojimi priateľmi ich zámer odhalia a začnú proti nemu bojovať pomocou vlastných prostriedkov.
Pomenovanie „priatelia“ je však trochu pritiahnuté za vlasy. Ide totiž o jeho sluhov. Orlando je typickým anglickým aristokratom, ktorý si žije ako prasa v žite vo svojej vile a vo voľnom čase sa trápi nespravodlivosťou vo svete.
Shola (Djimon Hounsou) a Polly (Gemma Artertonová) sú súčasťou jeho tajnej skupiny snažiacej sa udržiavať vo svete mier, zároveň sú však jeho pomocníkmi v domácnosti – Polly je gazdiná, ktorá mu pravidelne nosí čaj, a Shola je zrejme správcom jeho pozemkov.
Trochu pokrytecké, nie? Svetové problémy by vďaka svojmu vplyvu a rozsiahlemu majetku dokázal riešiť aj iným spôsobom, než oháňaním sa šabľou skrytou v dáždniku. To už ale zachádzame priďaleko – predsa len ide o nenáročný akčný film, na ktorom si divák najviac užije originálnu choreografiu počas bitiek.
V spleti udalostí
Najprv to vyzerá, že sa zločinecká skupina pod vedením neznámej postavy pokúša vyvolať celosvetovú vojnu. Neskôr však divák zisťuje, že sa snaží len o konflikt medzi Nemeckom a Britániou. Preto jej členovia vyvíjajú snahu, aby Rusko vystúpilo z vojny a aby sa do nej Američania nezapojili.
Po istom čase to začne byť trochu mätúce, nehovoriac o množstve postáv. Herci ich však stvárnili uspokojivo – Rasputin je možno trochu prehnanou paródiou legendárneho ruského mystika, no aj v skutočnosti to bol veľký čudák.
Zaujímavým špecifikom, ktoré majú spoločné všetky filmy zo série Kingsman, je kontrast medzi džentlmenstvom a istou dávkou nevkusu. V prvej snímke napríklad princezná ponúkla hlavnému hrdinovi Eggsymu análny sex v prípade, že sa mu podarí zachrániť svet.
Tentoraz sa nejeden divák uškrnie pri scéne, v ktorej Rasputin agresívne olizuje Orlandovo stehno, čím zázračne vylieči jeho ranu. Samozrejme, že nejde o nič zlé, nie sme žiadni puritáni, len je to v porovnaní so zachovávaním prísneho britského vkusu do očí bijúce.
Otcove obavy sa naplnia a Conrad zomrie veľmi zbytočnou smrťou. Ako to už vo filmoch býva, sme nútení sledovať prechodné depresívne obdobie Orlanda, ktoré sa lusknutím prstov zmení na znovunadobudnuté odhodlanie zachrániť svet.
Snímka nie je vôbec zlá a viac-menej sa drží latky, ktorú nastavili predchádzajúce diely série. Herci sú vo svojich rolách charizmatickí, predovšetkým Gemma Artertonová a Ralph Fiennes. Bojových scén by mohlo byť viac, no ich premyslená choreografia nenechá diváka odtrhnúť zrak ani na sekundu.
Zaoberať sa nejakými morálnymi či filozofickými otázkami by bolo zbytočné, tento film to od nás napokon ani neočakáva. Uvidíme, či sa dočkáme ďalšieho pokračovania.