Ruský film? Menej umenia, viac propagandy

Návštevníkov ruských kín čaká filmový pôst. Práve v čase, keď sa uvoľnili protipandemické obmedzenia a kinosály mohli znova zapĺňať diváci, hrozí, že zostanú poloprázdne. Americké filmové spoločnosti sa totiž pridali k bojkotu Ruska a stiahli svoje tituly z tamojších kín. Ako sa s tým Rusi vyrovnajú? Filmári sa obávajú, že sankcie poškodia nezávislých umelcov a, naopak, pomôžu režimu.

, 07.03.2022 09:00
Nesmrtelni Foto:
V ruských kinách majú teraz premiéry filmy oslavujúce hrdinov a vlastenectvo. Napríklad dráma Bessmertnyje (Nesmrteľní) o veteránoch sovietsko-afganskej vojny.
debata (11)

Filmový priemysel v Rusku zasiahol ťažký úder, keď najväčšie hollywoodske štúdiá ako Walt Disney, Warner Bros, Paramount či Sony Pictures minulý týždeň oznámili, že tam pre ruskú agresiu proti Ukrajine zastavujú uvádzanie svojich diel. Medzi majiteľmi ruských kín to vyvolalo paniku a predseda ich asociácie Oleg Berezin dokonca odstúpil z funkcie.

Ako informovali ruské opozičné noviny Novaja Gazeta, ministerstvo kultúry bojkot prijalo s optimizmom. Otvára to vraj nové možnosti pre domáce snímky. V skutočnosti je však situácia horšia – nedostatok amerických veľkofilmov nemajú Rusi čím nahradiť.

Emir Kusturica Čítajte viac Fero Fenič vyzval Emira Kusturicu, aby vrátil cenu Febiofestu

Výsledkom údajne bude, že sa na plátna kín dostane ešte viac ideológie. Štát totiž stavil na hrdinov a vlastenectvo. Napríklad na premiéru športovej drámy Jedenásť mlčanlivých mužov o futbalistoch klubu Dynamo Moskva, ktorí v roku 1945 prišli do Londýna bojovať s anglickými tímami, na film Vtedy na púšti o ruských vojakoch v Sýrii či drámu Nesmrteľní o veteránoch afganskej vojny.

Vyzerá to, akoby sa ruské kiná vrátili späť do sovietskych čias. Ako pripomínajú opoziční novinári, domáca kinematografia bola vtedy síce izolovaná, no mala veľa výborných režisérov, ktorí napriek totalite dokázali nakrúcať majstrovské diela. Teraz ich je však málo.

Valerij Gergijev Mníchov filharmónia dirigent Čítajte viac Umelci a vojna: vernosť Putinovi škodí kariére

Vojna na Ukrajine ich navyše rozdelila. Niektorí našli odvahu, aby ju odsúdili, iní zo strachu mlčia, mnohí ďalší zostali verní prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Sú aj takí, čo „špeciálnu vojenskú operáciu“ verejne podporili. Dokonca napísali otvorený list s názvom Nehanbíme sa za Rusko. Putina podporil napríklad aj známy režisér a scenárista Nikita Michalkov.

Ruskí filmári čelia i ďalším hrozbám – bojkotu zo strany filmových festivalov a vylúčeniu z Európskeho dohovoru o filmovej koprodukcii, čo by ich tvorbu veľmi ochromilo. Ako však varuje Novaja Gazeta, také tresty by neboli správne. Podľa nej by na to doplatili práve slobodní, nezávislí umelci, ktorým by chýbali peniaze. Naopak, režim by sa prispôsobil a ďalej šíril svoju propagandu.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #filmy #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy