Týždeň slovenského filmu už o pár dní otvorí Atlas vtákov Olma Omerzu

Prehliadku Týždeň slovenského filmu otvorí v exkluzívnej slovenskej predpremiére film Atlas vtákov (2021) režiséra Olma Omerzua v hlavnej úlohe s Miroslavom Donutilom. Obaja prídu film na otvorenie prehliadky do Kina Lumière uviesť osobne.

29.03.2022 14:00
Donutil atlas vtakov Foto:
Miroslav Donutil vo filme Atlas vtákov, ktorý bude mať počas Týždňa slovenského filmu predpremiéru.
debata

Prehliadka sa koná od 4. do 10. apríla, uvedie takmer päťdesiat slovenských filmov, pripravený je aj bohatý sprievodný program a predstavenia pre deti. Filmy budú uvedené s anglickými titulkami a pre ukrajinských divákov so statusom dočasného útočiska a azylu je vstup na podujatie voľný.

Rodinná dráma Atlas vtákov ukazuje, ako sa komplikované vzťahy v starej rodinnej firme, kde niekto tajne odlieva peniaze, prepletajú so svetom moderných komunikačných technológií, ktoré dokážu využiť naše slabé miesta. „Film je vystavaný na princípe postupného odhaľovania kostlivcov v rodinnej skrini,“ hovorí režisér filmu Olmo Omerzu.

Trailer filmu Atlas vtákov.

„Udalosti, ktoré na prvý pohľad nemajú spoločného menovateľa, postupne vstupujú do súvislostí. Celý rad malých rozhodnutí vyvolá náhody, ktoré vedú ku komplikovanejšej zápletke a nakoniec spôsobia kolaps sveta hlavného hrdinu.“ Podľa režiséra ide o drámu so silným prvkom komiky a skrytej irónie, v ktorej sa okrem Miroslava Donutila predstavia aj známi českí herci Alena Mihulová, Martin Pechlát, Vojtěch Kotek či Eliška Křenková.

Kino Lumiere Čítajte viac Týždeň slovenského filmu spustil hlasovanie za najlepší film roka 2021

Týždeň slovenského filmu sa tento rok koná už po ôsmykrát a celkovo uvedie 47 celovečerných a krátkometrážnych slovenských filmov. Hlavný program tvoria celovečerné filmy, ktoré mali v roku 2021 premiéru, ide o trinásť hraných, pätnásť dokumentárnych a jeden animovaný film. Premietať sa budú aj filmy nominované na národnú filmovú cenu Slnko v sieti. „Týždeň slovenského filmu je bilančná prehliadka, ktorá hodnotí, reflektuje a oceňuje tvorbu slovenskej kinematografie. Sme radi, že po predchádzajúcich dvoch ročníkoch, keď sa vzhľadom na pandemickú situáciu konala v náhradnom jesennom termíne a iba online, sa tento ročník uskutoční naživo v kine a v plnom rozsahu,“ hovorí Miro Ulman, programový dramaturg prehliadky.

261463460 2584705058340584 8489640377728355519 n Čítajte viac Úskalia slovenského filmu pomenúva bilančná prehliadka

Okrem filmového programu je pre divákov pripravený i zaujímavý sprievodný program. Dva semináre zamerané na prepojenie filmu a literatúry sa uskutočnia už v deň otvorenia. Jeden bude venovaný filmovej a literárnej teoretičke Jelene Paštékovej, druhý bude zameraný na tvorbu spisovateľa Petra Pišťanka a spojený bude s krstom 3-DVD s filmami Rivers of Babylon (1988) Vlada Balca, Muzika (2007) a Rukojemník (2014) Juraja Nvotu, ktoré vznikli podľa predlohy tohto výnimočného autora 90. rokov. Pri tejto príležitosti sa počas prehliadky premietne Balcov film Rivers of Babylon.

Popoludňajší sprievodný program Týždňa slovenského filmu je vyhradený pre tradičné odborné panely hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré bude možné sledovať aj online na platforme www.kino-doma.sk, v podvečerných hodinách sa budú konať diskusie. Uskutoční sa diskusia o ankete Film.sk – slovenský film storočia, ktorej výsledky vzišli z hlasovania filmových vedcov, kritikov, teoretikov a publicistov. Na pôde prehliadky sa pri tejto príležitosti premietne víťazný film ankety, ktorým sa stala dráma 322 (1969) režiséra Dušana Hanáka, a vo foyeri bude umiestnená výstava plagátov TOP 20 filmov ankety.

322 Čítajte viac Slovenským filmom storočia je snímka 322 Dušana Hanáka

Pripravená je tiež diskusia s režisérom Petrom Bebjakom, v súčasnosti s jedným z najproduktív­nejších slovenských tvorcov. Stretnutie s ním bude venované predovšetkým žánrovej rôznorodosti jeho tvorby vrátane seriálovej produkcie a uskutoční sa po filme Správa (2020), ktorý je nominovaný na Slnko v sieti.

Počas úvodného ceremoniálu prehliadky budú odovzdané ceny za prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy, histórie, publicistiky či popularizácie slovenského filmu. Cenu Petra Mihálika si na otvorení prevezme filmová a literárna historička Jelena Paštéková, Cenu Pavla Branka získa filmový publicista Matej Sotník a Cenu Orbis Pictus zástupcovia vydavateľa mesačníka Film.sk o filmovom dianí (nielen) na Slovensku. Do sprievodného programu prehliadky sú tiež zaradené filmy podľa výberu držiteľov cien. Výber Jeleny Paštékovej reprezentuje dokumentárny film Posledný autoportrét (2018) Mareka Kuboša, Matej Sotník si zvolil dvojicu filmov Nora sa mi páči (2009) od Aramisova a Hotel Úsvit (2016) Márie Rumanovej, ktorí ako talentovaní tvorcovia predčasne opustili svet.

Dve minuloročné novinky z hlavného programu Týždňa slovenského filmu vznikli v koprodukcii s Ukrajinou, ide o drámu Predtuchy Viačeslava Kryštofovyča a film Cenzorka Petra Kerekesa. Organizátori Týždňa slovenského filmu ich uvedú – ako symbolické vyjadrenie podpory nášmu východnému susedovi – prvý na úvod prehliadky a druhý v jej závere.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #týždeň slovenského filmu #Olmo Omerzu #Atlas vtákov