Akadémia filmových umení zakázala Willovi Smithovi na 10 rokov účasť na Oscaroch

Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) zakázala americkému hercovi Willovi Smithovi na nasledovných desať rokov účasť na odovzdávaní Oscarov a všetkých jej ďalších podujatiach. Dôvodom takéhoto kroku je facka, ktorú Smith počas nedávneho odovzdávania Oscarov vylepil komikovi a moderátorovi Chrisovi Rockovi za to, že žartoval o vzhľade jeho manželky. Informujú o tom agentúry AFP a AP.

09.04.2022 12:17
King Richard Foto:
Za rolu Richarda Williamsa, otca budúcich tenisových legiend, získal Will Smith cenu akadémie.
debata (2)

Správna rada AMPAS-u sa „rozhodla, že po dobu desiatich rokov počnúc 8. aprílom nebude mať pán Smith povolenú účasť – osobnú ani virtuálnu – na žiadnych podujatiach či programoch Akadémie,“ uviedli v spoločnom vyhlásení predseda AMPAS-u David Rubin a výkonná riaditeľka tejto inštitúcie Dawn Hudsonová.

Akadémia zároveň informovala, že Smithovi neodoberie Oscara za najlepší mužský herecký výkon, ktorého získal za stvárnenie Richarda Williamsa, otca a trénera slávnych tenistiek Sereny a Venus Williamsových, vo filme Kráľ Richard.

Will Smith Čítajte viac Oscarový bitkár Will Smith nepriťažil len sebe

K celému incidentu došlo po tom, ako Rock v moderátorskom vstupe na oscaroch prirovnal Smithovu manželku Jadu Pinkettovú-Smithovú k filmovej postave „G.I. Jane“, vojačke s vyholenou hlavou. Smithova manželka však trpí alopéciou, autoimunitnou chorobou spôsobujúcou vypadávanie vlasov. Informácia o jej zdravotnom stave síce na Oscaroch nezaznela, no Smitha žart pohoršil a priamo počas výstupu moderátora vyšiel na pódium, dal mu facku a odkázal, aby „si meno jeho ženy nebral do úst“, pričom pridal aj vulgarizmus.

Herec Will Smith a jeho manželka Jada Pinkett Smith na 94. ročníku Oscarov. Čítajte viac Osobnosti, ktoré sa nepoučili zo svojich chýb. Máte na niektorú z nich ťažké srdce?

Smith sa za svoje správanie Akadémii následne ospravedlnil ešte počas oscarového galavečera, a to počas ďakovnej reči, ktorú predniesol, keď získal zmieneného Oscara za najlepší mužský herecký výkon, k čomu došlo približne 40 minút po predmetnej facke. Samotnému Rockovi sa ospravedlnil až o deň neskôr. O niekoľko dní na to tiež informoval, že sa vzdal svojho členstva v Akadémii.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Oscar #Will Smith