Prehliadka sa po dvoch rokoch v online priestore konala v bratislavskom Kine Lumiére. Spolu uviedla 47 filmov a divákov privítala na 38 projekciách a ôsmich sprievodných podujatiach.TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý je organizátorom prehliadky.
Film Neviditeľná zachytáva príbehy troch žien, z ktorých každá už zažila pôrod dieťaťa a má svoj pohľad na život. Prostredníctvom nich otvára kontroverznú a spoločnosťou často odmietanú tému traumy z pôrodu. Ukazuje nevidenú realitu v spoločnosti a zviditeľňuje ženy, ktoré boli doteraz umlčiavané tlakom okolia alebo zdravotníckeho personálu. „Neviditeľnú za svoj najobľúbenejší film spomedzi 29 snímok uplynulého roka vybrali diváci hlasujúci online i naživo v kine,“ dodáva SFÚ.
Čítajte viac Film Neviditeľná zviditeľňuje to, nad čím mnohí radšej zatvárajú očiV hlavnom programe prehliadky videli jej návštevníci slovenské a koprodukčné filmy, ktoré mali v minulom roku premiéru. „Napriek tomu, že filmy uvádzané počas Týždňa slovenského filmu sme už počas minulého roku v Kine Lumiére niekoľkokrát premietali, tak na tretine z nich bola návštevnosť vyššia, ako bola vlaňajšia priemerná návštevnosť v slovenských kinách,“ hodnotí programový dramaturg prehliadky Miro Ulman. S najväčším záujmom sa stretla snímka Myši patria do neba režisérskej dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, nasledovali filmy Cenzorka Petra Kerekesa, Zátopek Davida Ondříčka a dokumenty The Sailor Lucie Kašovej a Čiary Barbory Sliepkovej.
Čítajte aj Slovenský film zaklopal na dvere kina. Chystáte sa na Týždeň slovenského filmu?Aj po skončení sa Týždňa slovenského filmu je v Kine Lumiére inštalovaná výstava Film.sk slovenský film storočia s plagátmi k 20 filmom ankety filmového mesačníka, ktorou SFÚ zavŕšil oslavu 100. výročia vzniku prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa.