Autorka, ktorá už pracovala na dokumentárnom cykle Budujeme Slovensko – režírovala časť o Sobraneckých kúpeľoch – si teraz vybrala tému globálne otepľovanie a klimatická kríza.
Odborným garantom dokumentu je klimatológ Jozef Pecho, ktorý dlhodobo upozorňuje na extrémne zmeny klímy a uvádza rukolapné dôkazy. Film skúma zmeny počasia a prejavy globálneho otepľovania na území Slovenska. Divákov zavedie napríklad do Demänovskej jaskyne.
Tá podľa aktuálneho trendu otepľovania Zeme v blízkej budúcnosti viac nebude ľadovou jaskyňou. Klimatická kríza sa najväčšmi dotkne generácií po nás, zdá sa, že dnešní tínedžeri ju vnímajú citlivejšie ako ich rodičia či starí rodičia.
Podľa režisérky filmu začíname byť na pojem „klimatická kríza” alergickí. "Pandémia ukázala, že ako ľudstvo sme schopní reagovať rázne a pohotovo. Vyplýva z toho však aj to, že zdravie nášho tela vnímame citlivejšie než zdravie ekosystémov. Zmeny klímy ešte stále chápeme ako niečo vzdialené v priestore i čase. Ako niečo, čo sa nás vlastne netýka. Odkazuje na to aj názov filmu Po nás potopa. Všetky informácie a možné riešenia sú dostupné, no my nekonáme,” priblížila Vlnová.
Filmy ako tento sú v televíznom vysielaní nesmierne dôležité. Po nás potopa vyzýva na zodpovednosť a citlivosť voči druhým.