Na Slovensku vzniká Hadí plyn

Na Slovensku začal režisér David Jařab nakrúcať nový česko-slovenský koprodukčný film Hadí plyn. Hlavným producentom filmu je Viktor Schwarcz - Cineart TV Prague v koproduccii so slovenskou produkčnou spoločnosťou Arina a Českou televíziou.

21.04.2022 17:00
Hadí plyn Foto:
Snímka z natáčania.
debata

“Film sme pôvodne plánovali nakrúcať v rôznych krajinách ešte v roku 2020. Vzhľadom na špecifickosť obdobia nakrúcania sme museli nakrúcanie až dvakrát preložiť kvôli pandemickej situácii v Európe, pretože členovia štábu sú zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska,” povedala o vzniku filmu slovenská koproducentka Silvia Panáková.

Film Hadí plyn, ktorý je inšpirovaný novelou Srdce temnoty od Josepha Conrada hľadal na nakrúcanie lokality v Chorvátsku, Slovinsku, Maďarsku či Rumunsku. Nakoniec po obhliadkach zvíťazilo Slovensko, ktoré zaujímavými lokalitami a priaznivými filmovými podmienkami najviac oslovilo tvorcov a producentov.

A preto sa namiesto pôvodne plánovanej malej časti filmu, bude na Slovensku počas viac ako tridsiatich filmovacích dní, nakrúcať takmer celý film. Väčšina scén filmu sa odohráva na vode v oblasti Bodíky a Vojka pri Dunaji. Nakrúcať sa bude aj v Bratislave, v Grand Hoteli River Park, na letisku či na Slovenskej technickej univerzite.

“Chcem sa veľmi pekne poďakovať Audiovizuálnemu fondu, že realizáciu filmu Hadí plyn podporil nielen dotáciou, ale aj v programe podpory audiovizuálneho priemyslu v SR. Je prospešné, že fond takto intenzívne podporuje prácu a prezentáciu slovenských filmových tvorcov a tým zvyšuje ich kredit v celoeurópskom kontexte,” povedala o štátnej podpore pre film jeho slovenská koproducentka Silvia Panáková.

Film Hadí plyn adaptoval do filmovej podoby režisér David Jařab a spolu s oceňovaným rumunským kameramanom Olegom Mutuom posúvajú dej originálneho literárneho diela Srdce temnoty od Josepha Conrada do súčasnosti. Hlavný hrdina nemieri zo západnej Európy do srdca Afriky, ale z Prahy na divoký Balkán, čím vzniká priestor novým pohľadom reflektovať doby minulé a zároveň aj najaktuálnejšie problémy súčasnosti. Do hlavnej úlohy Roberta Kleina obsadil režisér českého herca Stanislava Majera.

V ďalších úlohách sa predstavia Martin Pechlát, Vašek Vašák, Petr Marek, Dalibor Buš a príležitosť dostali aj mladí slovenskí herci Braňo Mosný, Daniel Fischer, Mara Lukama, Agi Jókai a Lenka Libjaková. Aj väčšina filmového štábu je slovenská – umelecká maskérka Ria Pontikis, zvukový majster Blažej Vidlička, vedúci výpravy Martin Hájek a Brad Bailey a mnohí ďalší.

Premiéra filmu Hadí plyn je plánovaná na leto 2023.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #David Jařab #Hadí plyn