Nestihli ste oceňovaný dokument Čiary v kine? RTVS ho uvedie v televíznej premiére

Film Čiary režisérky Barbory Sliepkovej, víťaza 25. ročníka najväčšieho stredo- a východoeurópskeho festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, uvedie v televíznej premiére RTVS. Čiernobiely debut mladej slovenskej dokumentaristky, ktorý vznikal päť rokov a možno ho označiť aj ako dokumentárnu esej, uvidia diváci na Dvojke v pondelok 23. mája o 20.10 h.

22.05.2022 16:00
Čiary - dokumentárny film Foto:
Jeden z protagonistov filmu Čiary, ktorý nás sprevádza jeho mestom je Danko.
debata

Dokument zachytáva Bratislavu ako ukážkové postsocialistické mesto. Prostredníctvom mikropríbehov a pozorovaní zaznamenáva jej atmosféru v procese transformácie na európsku metropolu. Masívna výstavba nahrádza staré novým.

Meniace sa podoby mesta sa k divákom okrem budov prihovárajú aj prostredníctvom jeho obyvateľov. Blanka bojuje s osamelosťou na balkóne petržalského bytu. Po meste sa objavili bilbordy so sľubmi, Bratislavu čakajú regionálne voľby. Matúš sa chce stať starostom. Realitný agent Michal ukazuje klientom predstavu spokojného života v bratislavských bytoch a dvaja ‚čiarorobiči‘ maľujú cestné značenie s pravidlami pre okoloidúcich. Po práci pijú pivo v ubytovni a uvažujú nad životom. Plachý Danko sleduje mesto, ktoré sa mení na jeho vkus prirýchlo. Načúva mu, chce zachytiť rytmus obyčajnosti, ako plynú dni. Otázka znie, kde sa končí verejný priestor a začína sa intimita.

Čiary - dokumentárny film Čítajte viac Recenzia filmu Čiary: Listovať v meste

Každodennosť, rytmus a atmosféru mesta si režisérka filmu všíma cez obyčajné príbehy jeho obyvateľov. „A taktiež si všímam vlastnú pozíciu v meste. Som plachý človek. Ako všetci vieme, dokumentarista sa v procese tvorby musí približovať k ľuďom. Aby so mnou protagonisti mohli zdieľať svoju intimitu, musím sa im sama otvoriť. Túto čiaru prekračuje pri každom nakrúcaní. Protagonisti filmu sú moje alteregá, reprezentujú odlišné vzťahy a postoje k svojmu okoliu,“ dodáva Sliepková.

čiary Čítajte viac Cenu za najlepší dokument na festivale v Jihlave získala Slovenka Sliepková

Film Čiary uviedol v svetovej premiére vlani v októbri MFDF Ji.hlava, festivaloví selektori sa ho rozhodli zaradiť do hlavnej súťaže. Film získal okrem hlavnej ceny aj cenu za najlepší debut a zvukový dizajn a špeciálnu cenu poroty v rámci hlavnej súťažnej sekcie na festivale Jeden svet a na tohtoročnom udeľovaní cien Slnko v sieti bol ocenený za najlepšiu hudbu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava #Barbora Sliepková