Populárny televízny tvorca Nigel Marven nakrúca film o slovenskej divokej prírode

Nigel Marven, známy televízny moderátor a producent a britský tvorca dokumentárnych filmov o divokej prírode, už niekoľko mesiacov nakrúca film o slovenskej prírode a jej obyvateľoch. Televízneho tvorcu, ktorý pracoval aj pre Sira Davida Attenborougha, zaujal aj tajomný svet vnútrozemskej delty Dunaja, kam zavítal v sprievode ministra životného prostredia Jána Budaja.

16.06.2022 12:00
nigel marven Foto:
Pod vedením skúseného producenta a režiséra Nigela Marvena nakrúcajú slovenskí kameramani zábery divokej slovenskej prírody.
debata

Film Divoká príroda Slovenska má ambíciu ukázať divákom nielen z Európy krásu divočiny malej európskej krajiny. Hlavnými postavami dokumentu budú veľké dravce a iné ohrozené vtáky, ale aj symboly našich veľhôr, kamzíky a svište a samozrejme kráľ karpatskej divočiny, medveď hnedý. Nigel Marven už navštívil Tatranský národný park, Muránsku planinu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Malé Karpaty. Nedávno bola na rade najväčšia ramenná sústava v strednej a východnej Európe.

Video

Predmetom exkurzie do vnútrozemskej delty Dunaja boli vŕbovo-topoľové lužné lesy, ktoré sú podmáčané počas záplav a vytvárajú ideálne podmienky pre také chránené druhy vtákov, ako orliak morský, rybárik riečny a volavky, ale aj pre bobra európskeho a vydru riečnu. Aktuálne sa na lokalitu vrátil aj bocian čierny.

Erik Baláž Stratená voda Čítajte viac Erik Baláž: Stratená voda

Územie pozdĺž Dunaja od Bratislavy po Klížsku Nemú v minulosti tvorila spleť riečnych ramien, močiarov, mokradí a ostrovov s bujnými lesmi. Aj preto toto rozsiahle a divoké územie sa nazýva slovenskou Amazóniou a o jeho záchranu sa snažia ochranári spolu s envirorezortom.

Video

Šéf envirorezortu Ján Budaj ocenil snahu britského ochranára, že svojou aktivitou prispeje k zviditeľneniu slovenskej prírody. „Iste aj nadhľad takého uznávaného filmára, ako je Nigel Marven, povzbudí slovenskú verejnosť, že slovenská príroda si zaslúži náš záujem, čas a úsilie o jej ochranu,“ vyhlásil Ján Budaj.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Budaj #Dobšinská ľadová jaskyňa #Nigel Marven