Snímku nakrútil režisér Juraj Bohuš ako svoj celovečerný debut a zaujímavá je v mnohých ohľadoch. Vedeli ste napríklad, že herci Ondrej Kovaľ a Zuzana Norisová tvoria pár nielen na plátne, ale aj v súkromí? „S Ondríkom si vždy veľmi radi zahráme čokoľvek – sme na to zvyknutí od štrnástich z konzervatória a hrať spolu nás veľmi baví. Vieme odstrihnúť nás dvoch a vžiť sa do postáv,“ povedala o spolupráci Norisová, známa z filmov Rebelové či Šťastný nový rok.
Pre mladú americkú herečku Caitlin Witty je Stand up prvým celovečerným filmom, dokonca sa vďaka nakrúcaniu prvýkrát dostala do Európy a veľmi sa jej na Slovensku páčilo. Úlohu získala vďaka castingu, ktorí tvorcovia usporiadali v USA.
Režisér Juraj Bohuš je pôvodom Slovák, rodák z Bratislavy, ktorý študoval na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení. Vyše dvadsať rokov však žije v USA a učí o filme na Webster University v St. Louis.
Čítajte viac Čo prinesie leto do kín?Okrem viacerých slovenských hercov a herečiek sa vo filme v epizódnych úlohách objavia aj populárni stand-up komici Michael Szatmary, Ján Gordulič, Matej Adámy, Tomáš Hudák, Jakub Gulík a komička Simona Salátová.
Príbeh je inšpirovaný životom Michaela Szatmaryho, tvorcovia ho však dotvorili do filmovej podoby. Obľúbený komik, ktorý si v snímke zahral kolegu hlavného hrdinu, oceňuje vysokú mieru autenticity, ale aj kreatívny vklad filmárov. Film podľa neho "skutočne odráža svet komikov. Aj keď trošička prifabulovaný a priromantizovaný.“
Režisér sa v rámci prípravy na nakrúcanie vybral s komikmi zo zoskupenia Silné reči na turné, čo označil za mimoriadne inšpiratívne a podľa neho to výrazne ovplyvnilo výslednú podobu filmu.
Ondrej Kovaľ si v rámci prípravy na hlavnú rolu na vlastnej koži odskúšal, aké náročné je povolanie stand-up komika. V bratislavskom bare sa inkognito prihlásil do otvorenej výzvy a vystúpil pred nič netušiacim publikom. Viac sa už na to neodhodlal a má obrovský rešpekt voči tejto profesii.
Film je „dramedy“, teda dramatický príbeh s komediálnymi prvkami, ale aj „road movie“, pretože postavy trávia značnú časť príbehu na ceste, ktorá zmení ich životy. Nakrúcanie prebiehalo najmä v Bratislave a vo Zvolene, ale aj v exteriéroch v Hriňovej či na Pustom hrade.
Čítajte viac Recenzia: Novému Elvisovi chýba sebareflexiaSnímka bola nakrúcaná podľa ekologických pravidiel. Štáb dodržiaval vlastné „Zelené desatoro“, ktoré zahŕňalo napríklad separáciu odpadu, stravovanie v reštauráciách namiesto donášok v jednorazových plastových obaloch, využívanie vlastných fliaš namiesto jednorazových pohárov, uprednostňovanie vlakovej, autobusovej a bicyklovej dopravy, alebo úplnú absenciu filmárskych lámp s vysokou energetickou náročnosťou či naftového agregátu.