Nový televízny film Konštantínov tajný kód sa pokúsi rozšifrovať Proglas. Už dnes

Nový celovečerný dokumentárny koprodukčný film RTVS s prvkami dokudrámy Konštantínov tajný kód odkrýva tisíc rokov zamlčiavané dejinné poslanie Slovákov i Slovanov vôbec, majstrovsky zašifrované vo veľbásni Proglas. Film sa nakrúcal vo viacerých krajinách (Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Macedónsko, Slovensko, Srbsko, Taliansko, Ukrajina) a RTVS ho uvedie v premiére na Sviatok sv. Cyrila a Metoda, v utorok 5. júla o 20.10 h na Dvojke.

, 05.07.2022 09:00
Konštantínov tajný kód Foto:
Konštantínov tajný kód odkrýva tisíc rokov zamlčiavané dejinné poslanie Slovákov i Slovanov.
debata

Konštantínov tajný kód je príbehom najstaršej slovenskej veľbásne s názvom Proglas, ktorá oslavuje písmo i Sväté Písmo, dané a zverené našim predkom Slovenom. Na tisíc rokov sa však stratila a úplne vybledla nielen z vedomia Slovenov, ale i Slovanov vôbec. Po jej znovuobjavení v 19. storočí o nej jazykovedci zistili dôležité fakty, ktoré jej prinavrátili literárny status, aký si zaslúži. Analyzujú otázky kto je autorom Proglasu, akým písmom bol napísaný a komu bol určený, ale odkrývajú aj významný odkaz, pomyselný tajný kód, ktorý autor umne zašifroval do básne nielen prostredníctvom výtvarne neobyčajného písma, ktoré sám vynašiel.

Dokumentárny film obsahuje aj inscenované obrazy znázorňujúce stredovekú školu pôsobiacu v priestoroch chrámu, ktorý stál na Devíne, a ktorého existenciu preukázal archeologický výskum. Školu založili a viedli vierozvestci Konštantín – Filozof s Metodom, ktorí na naše územie prišli na pozvanie moravského kniežaťa Rastislava. Pre našich predkov vytvorili písmo a preložili doň Štvoroevanjelium, ktoré sa začína Proglasom. Presadili používanie staroslovenčiny ako štvrtého liturgického jazyka, čím Slovenov postavili na úroveň ostatných európskych národov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Konštantín a Metod
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy