Jeden z filmov roka Všetko, všade, naraz uvidíme čoskoro v našich kinách

Originálne akčné sci-fi s netradičným názvom Všetko, všade, naraz (Everything Everywhere All at Once) sa tento rok stalo vo svete kinematografie senzáciou. Z neznámeho filmu od nezávislého štúdia sa stal megahit, ktorý doteraz celosvetovo zarobil takmer 90 miliónov dolárov. Do slovenských kín príde 21. júla.

11.07.2022 14:00
Všetko všade naraz Foto:
Záber z filmu Všetko, všade, naraz, ktorý si už stihli zamilovať diváci aj kritici po celom svete.
debata

Ako sa to tejto nízkorozpočtovej snímke, na ktorej vizuálnych efektoch sa údajne podieľali len piati ľudia, podarilo? Najmä vďaka nadšeniu, kreativite tvorcov a ich úprimnej láske k filmu. Za snímkou Všetko, všade, naraz stojí režisérske duo Daniel Kwan a Daniel Scheinert (vystupujú aj pod spoločnou prezývkou Daniels), ktoré sa doteraz do povedomia filmových fanúšikov zapísalo najmä bizarnou komediálnou drámou Swiss Army Man s Danielom Radcliffeom v hlavnej úlohe.

Hoci snímka Všetko, všade, naraz so svojím rozpočtom 25 miliónov dolárov ani zďaleka nemôže konkurovať veľkolepým hollywoodskym blockbusterom, mnohí recenzenti ju považujú za oveľa lepší film ako poslednú marvelovku Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva. Podobne ako najnovší Doctor Strange sa aj sci-fi novinka Všetko, všade, naraz venuje téme multivesmíru a paralelných realít. Ponúka však divákov oveľa odviazanejší „mnohovesmír šialenstva“ ako spomenutá komiksovka.

Žena v strednom veku (Michelle Yeoh) sa nudí so svojím manželom, začína neznášať svojho otca a veľmi si nerozumie s dcérou, ktorá zase pre zmenu začína neznášať ju. Jej práčovňa smeruje ku krachu a úradníčka z finančného úradu (Jamie Lee Curtis) jej k tomu hodila na krk daňové priznanie. Práve sedí na daňovom, keď sa objaví jej manžel z inej dimenzie a ukáže jej, že má stovky ďalších paralelných životov a nie každý z nich je takýto nanič.

Natalie Portman, Chris Hemsworth, thor 4. Čítajte viac Boh hromu opäť ovládne kiná. Tešíte sa na nového Thora?

Vedľa seba totiž existuje množstvo paralelných vesmírov a všetkým teraz hrozí smrteľné nebezpečenstvo. Na hlavnú hrdinku tak čaká niečo ešte desivejšie, než sú dane, pretože jedine ona môže zlo s veľkým „Z“ zastaviť. Má totiž schopnosť prestupovať alternatívnymi vesmírmi, nasávať z nich schopnosti a zručnosti svojich paralelných ja a tie potom použiť na záchranu všetkých svetov. V jednom je filmovou hviezdou, v inom kuchárkou, v ďalšom majsterkou kung-fu, niekde má namiesto prstov párky, inde si úradníčku z finančného úradu vzala za ženu a niekde je zase obyčajným kameňom. Na všetky svoje ja sa môže napojiť a žiť naraz nespočetné množstvo rozličných životov. Áno, je to presne také šialené a zábavné, ako to znie.

Záber z filmu Všetko, všade, naraz, ktorý príde... Foto: Bontonfilm
E�E�A�A�O�_�A�R�_�0�1�3�1�2�0�2�0�_�0�3�5�2�.�A�R�W��� Záber z filmu Všetko, všade, naraz, ktorý príde do slovenských kín 21. júla.

Na medzinárodnom serveri Rotten Tomatoes má snímka Všetko, všade, naraz od kritikov fantastické hodnotenie 95 % a nadšení sú z nej aj diváci a filmoví nadšenci. Tí sa zhodujú v tom, že niečo ako táto snímka sa vo svete kinematografie len tak často nevidí. „Je to čistý ohňostroj technickej bravúry, divokej invencie, emotívneho rozprávania, komediálnej geniality, akčného majstrovstva a vynikajúcich hereckých výkonov. Pre filmy ako Všetko, všade, naraz bola vynájdená kinematografia,“ napísal Ben Travis pre magazín magazín Empire.

Umbrella Academy Čítajte viac Recenzia: Chaotická rodina superhrdinov opäť zachraňuje svet

„Je takmer nemožné ho opísať, je iný ako všetko, čo ste doteraz videli. Je to najlepší americký film posledných rokov a nepochybne najlepší film v kinách za obdobie pandémie.“ Hodnotí Jacob Hall pre Slash Film.

„Snímka Všetko, všade, naraz je predurčená nielen na to, aby sa stala jedným z najlepších filmov roka, ale aj klasickou komédiou, ktorú si určite budeme vážiť ešte dlhé desaťročia,“ myslí si o filme Kristy Puchko.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Všetko #Všetko všade naraz