Karel Roden ako filmový Indián

Jediní, ktorí majú právo súdiť film, sú diváci. Vyhlásil to herec Karel Roden, predstaviteľ hlavnej úlohy vo filme Indián. Tvorcovia snímky zverejnili oficiálny trailer. Česko-slovensko-poľská komédia bude mať premiéru v kinách v septembri.

18.07.2022 16:30
1 plagat Indian Foto:
Plagát k filmu Indián.
debata (1)
Trailer k filmu Indián

Ondrej (Karel Roden) je arogantný workoholik a nekompromisný obchodník, ktorého jediným zmyslom života sú peniaze. Vlastní úspešnú a veľkú firmu, vďaka ktorej v Nebraske dohodne svoj zatiaľ najväčší obchod. Cestou domov z Ameriky lietadlo prelieta nad indiánskym územím, kde sa pôvodní obyvatelia lúčia so svojim náčelníkom, Bielym Jeleňom. Jeho duch stúpa vzduchom hore a úplným nedopatrením splynie s Ondrejovou klamnou a skazenou mysľou.

Karel Roden ako Indián

Pozrite si fotky z novej česko-slovensko- poľskej komédie.

Fotogaléria
Plagát k filmu Indián.
Karel Roden ako zmätený Indián namiesto rátania...
+5Filmovačka novej komédie Indián.

Ondreja čaká nepríjemné prekvapenie, a to v podobe hlasu Bieleho Jeleňa v jeho hlave. Ten potom zisťuje, že Ondrejov život je plný klamstiev, pretvárok a bez skutočných hodnôt. Ponúka Ondrejovi pomocnú ruku na objavenie jeho lepšieho ja. Ondrej ale nič meniť neplánuje a nemieni svoju myseľ nechať napospas indiánskemu náčelníkovi. Začne medzi nimi zaujímavý a neúprosný súboj, na konci ktorého môže byť víťazom len jeden.

„Primárne je to komédia, ale mne sa na tom páčila nadstavba. To, čo je vo filme navyše. Má určité poslanie, ktoré má film mať. A je jedno, či som sa stal biznismenom alebo indiánom. Som zvedavý, čo to urobí s „nedivákmi, ktorí sa prídu na Indiána pozrieť. Práve diváci totiž majú jediní právo film súdiť. Nechcem preto nič viac prezradiť, treba prísť a pozrieť si ho“ skonštatoval Karel Roden. Režisérom filmu je Tomáš Svoboda. Scenár napísali Tomáš Svoboda a Patrizio Gente. Za kameru sa postavil na Českého leva nominovaný David Ployhar. Skvelú filmovú hudbu zložil Jiří Hájek.

Čierny telefón Čítajte aj Recenzia: Ozvem sa neskôr, volá mi duch

„Prvotná myšlienka bola urobiť skôr takú crazy komédiu, čo sa ale veľmi rýchlo zavrhlo a prešli sme na cestu, na ktorej sme chceli vyprodukovať komédiu, ktorá bude mať nejakú hodnotu, bude mať hlbšiu myšlienku, kde posolstvo bude reflektovať dnešnú dobu. Takže náš cieľ sa zmenil na vytvorenie komédie, ktorá v konečnom dôsledku prinesie situačný humor a úsmevné zamyslenie sa nad podstatou premeny. Práve indiáni majú zásady, pravidlá a hodnoty už po stáročia,“ vysvetľuje producent Patrizio Gente.

„Hranica medzi humorom a trápnosťou je veľmi tenká. V našom filme sa toho báť nemusíte. Čakajú vás krásne lokácie, skvelá filmová muzika a zaujímavý príbeh. Je to vtipné, nebude núdza o komické situácie,“ s úsmevom dodáva režisér Tomáš Svoboda.

Hádkovci Čítajte aj Recenzia filmu Hádkovci: Bitka o majetok nad smrteľnou posteľou

Vo filme uvidíme známe herecké mená ako Vica Kerekes, Martin Myšička, Lukáš Latinák, či Juraj Kemka. „Keď sa povie Indián, každý si predstaví nejaký film o Apačoch. V tomto prípade je príbeh trochu prekvapivý, ľahko uletený, možno aj bizarný, teda aspoň pre mňa, keď som ten scenár prvýkrát čítal. Na prvý pohľad sa môže zdať, že točíme normálny film, no nie je to tak. Ale som rád, že môžem byť súčasťou niečoho takého,“ prezradil Juraj Kemka.

Do pôvodne česko-slovenskej koprodukcie sa zapojilo aj Poľsko, čím sa projekt stal medzinárodným. Vo filme hviezdia uznávaní poľskí herci Daniel Olbrychski, Marta Zmuda Trzebiatowska, Magdalena Niec a Przemyslaw Kapsa. V ďalších úlohách sa objavia mená ako Štěpánka Fingerhutová, Jaroslav Dušek, Ester Geislerová, Vlado Černý, Anka Šišková, Jiří Dvořák, Tomáš Měcháček, Martin Pechlát, Zdeněk Maryška, Tomáš Matonoha, Eva Landlová, Zuzana Kraváriková, Oliver Oswald a ďalší.

Roden stvárňuje Ondreja, arogantného workoholika a nekompromisného obchodníka, vlastníka úspešnej firmy, vďaka ktorej v Nebraske dohodne svoj najväčší obchod. Cestou domov z Ameriky lietadlo prelieta nad indiánskym územím, kde sa pôvodní obyvatelia lúčia s náčelníkom Bielym Jeleňom. Jeho duch stúpa vzduchom hore a nedopatrením splynie s Ondrejovou skazenou mysľou. Zisťuje, že Ondrejov život je plný klamstiev, pretvárok a chýbajú mu hodnoty, ponúka mu pomocnú ruku na objavenie jeho lepšieho ja. Ondrej však nič meniť neplánuje, nemieni nechať myseľ napospas indiánskemu náčelníkovi. „Primárne je to komédia, ale mne sa na tom páčila tá nadstavba. To, čo je vo filme navyše. Má určité poslanie, ktoré má film mať. A je jedno, či som sa stal biznismenom alebo indiánom. Som zvedavý, čo to urobí s ‚nedivákmi‘, ktorí sa prídu na Indiána pozrieť. Práve diváci totiž majú jediní právo film súdiť,“ naznačil Roden. Režisérom je Tomáš Svoboda, ktorý sa podpísal aj pod scenár spolu s producentom Patriziom Gente. „Prvotná myšlienka bola urobiť skôr crazy komédiu, čo sa ale veľmi rýchlo zavrhlo a prešli sme na cestu, na ktorej sme chceli vyprodukovať komédiu, ktorá bude mať nejakú hodnotu, hlbšiu myšlienku, kde posolstvo bude reflektovať dnešnú dobu,“ vysvetľuje Gente s tým, že napokon tvorcovia zmenili cieľ, chceli vytvoriť komédiu, ktorá „prinesie situačný humor a úsmevné zamyslenie sa nad podstatou premeny“.

Režisér snímky si uvedomuje, že hranica medzi humorom a trápnosťou je tenká. „V našom filme sa toho báť nemusíte. Čakajú vás krásne lokácie, skvelá filmová hudba a zaujímavý príbeh. Je to vtipné, nebude núdza o komické situácie,“ avizuje Svoboda komédiu, v ktorej si ďalej zahrali Vica Kerekes, Martin Myšička, Lukáš Latinák či Juraj Kemka.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Karel Roden