„Panáhího v roku 2010 odsúdili na celkovo šesť rokov väzenia…, a preto ho umiestnili do zadržiavacieho strediska v Evíne, aby si tam odpykal trest,“ povedal novinárom hovorca súdu Masúd Setáješi.
Panáhího pred 12 rokmi usvedčil iránsky súd z protištátnej propagandy pre jeho podporu protivládnych protestov, ako aj pre viaceré jeho filmy, v ktorých kritizoval súčasný Irán. Dostal zákaz nakrúcať filmy a opustiť krajinu. Vo väzení si však odsedel len dva mesiace a následne ho podmienečne prepustili, pričom toto rozhodnutie bolo možné kedykoľvek odvolať.
Šesťdesiatdvaročný iránsky filmár získal viacero prestížnych ocenení vrátane hlavnej ceny filmového festivalu Berlinale – Zlatého medveďa, ktorého dostal v roku 2015 film Taxi Teherán. Ani jedno z medzinárodných ocenení si však v dôsledku zákazu opustiť krajinu nemohol prevziať.

Panáhího zatkli 11. júla, keď sa išiel na prokuratúru informovať o vývoji situácie okolo zadržania iného oceňovaného iránskeho filmára, Mohammada Rasúlofa. Toho v súvislosti s protestmi, ktoré vyvolalo májové zrútenie nedokončenej budovy v prístavnom meste Ábádán, zadržali spolu s ďalším iránskym filmárom Mostafom Ahmadom.
Skupina iránskych filmárov vtedy zverejnila otvorený list, kde bezpečnostné sily vyzvala, aby „zložili zbrane“ a nezasahovali voči obyvateľom, ktorých rozhorčili korupcia, krádeže, neefektívne riadenie a represie súvisiace s pádom budovy v Ábádáne. Pri tomto stavebnom nešťastí zahynulo 43 ľudí.

Na Panáhího zatknutie reagovali svetoznáme filmové festivaly. Napríklad organizátori vo francúzskom Cannes „rázne odsúdili“ jeho zadržanie, ako aj „vlnu represií, ktorá v Iráne zjavne prebieha voči umelcom“. Benátsky filmový festival vyzval na „okamžité prepustenie“ spomínaných režisérov a nemecký festival Berlinale uviedol, že je z tohto zatýkania „vydesený a pobúrený“.