Kto je tu obeť a kto je vinný? Najstarší filmový festival na svete uvedie slovenskú novinku

V Benátkach na 79. ročníku filmového festivalu uvedú novinku slovenského režiséra Michala Blaška, ktorého tvorba sa už premietala na plátnach svetových festivalov ako Cannes, Berlinale či Karlove Vary. V jeho novom príbehu sa matka domáha spravodlivosti, no čelí diskriminácii, nacionalizmu a predsudkom.

27.07.2022 06:00
Obeť,  film Foto:
Irina (ukrajinská herečka Vita Smachelyuk) a jej syn žijú v cudzom štáte odkázaní sami na seba. Musia čeliť diskriminácii a predsudkom.
debata

V rozdelenej spoločnosti je obeťou každý. Vinní sú všetci. To je motto nového slovenského filmu Obeť v réžii Michala Blaška, ktorý po premiére na najstaršom filmovom festivale sveta príde do slovenských kín 15. septembra. K filmu práve vychádza trailer.

Obeť - trailer k filmu

Matka, ktorá čelí predsudkom

Irina je slobodná matka z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Po tom, čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku. Obeť je príbehom matky, ktorá sa domáha spravodlivosti, no čelí diskriminácii, nacionalizmu a predsudkom. V záujme ochrany rodiny a hľadania pravdy musí nakoniec učiniť osudové rozhodnutie.

„Obeť je príbehom o dôvere matky Iriny a syna Igora žijúcich v cudzom štáte, kde sú v podstate odkázaní sami na seba. Mojím cieľom bolo prostredníctvom Irininho emočného portrétu obnažiť podstatu stredoeurópskej spoločnosti, pre ktorú je situácia hlavnej hrdinky príležitosťou ukázať svoju nenávisť a legitimizovať ju,“ hovorí režisér filmu Michal Blaško.

Medzinárodné herecké obsadenie

V hlavných úlohách matky Iriny sa predstaví ukrajinská herečka Vita Smachelyuk známa najmä z televíznych seriálov, ktorá momentálne pôsobí v nemeckom Hamburgu. Úlohu jej syna Igora si zahrá ukrajinský mladý herecký talent študujúci v Prahe Gleb Kuchuk. Pre obidvoch hercov je obsadenie v celovečernom filme debutom. Vedľajšiu úlohu si vo filme zahrá aj držiteľka Českého Leva za hlavnú herečku vo filme Domácí péče (2015) Alena Mihulová či Viktor Zavadil, ktorý bol na Českého Leva nominovaný za hlavnú postavu vo filme Jan Palach (2018). V epizódnej postave sa ukáže aj obľúbená mladá česká herečka Elizaveta Maximova.

Najstarší filmový festival na svete

Benátsky filmový festival vznikol v roku 1932 a koná sa pravidelne na ostrove Lido v talianskych Benátkach. Svetové renomé poskytujú oceneným najmä hlavné ceny, ktoré sú na festivale udeľované – Zlatý lev (Leone d'Oro) za najlepší film a Coppa Volpi pre najlepšieho herca či herečku. Počas 79. ročníka rozhodne o hlavnej cene medzinárodná porota na čele s herečkou Julianne Moore. Zlatého leva za celoživotný prínos prídu prevziať francúzska herečka Catherine Deneuve a americký scenárista a režisér Paul Schrader.

“Je to už šesť rokov od momentu, kedy sme s Michalom začali uvažovať o jeho celovečernom debute. Príprava si vyžadovala snahu mnohých talentovaných ľudí a partnerov, aby film počas náročného obdobia pandémie mohol vzniknúť. Je pre nás všetkých veľkou cťou, že ho budeme môcť uviesť na svetovej premiére v rámci najstaršieho filmového festivalu na svete.” hovorí Jakub Viktorín, producent filmu zo spoločnosti nutprodukcia.

Film Obeť vznikol v slovensko – česko – nemeckej koprodukcii. Produkujú ho filmové spoločnosti nutprodukcia a nuprodukce. Jeho koproducentami sú Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televize a Electric Sheep. Film finančne podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie, Eurimages, Hamburg Film Fund, German Federal Film Fund, Creative Europe MEDIA, Jihomoravský fond, Ústecký kraj, Plzeňský kraj. Distribútorom je Continental film.

Michal Blaško

Michal Blaško vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a FAMO Písek. Jeho krátke filmy boli uvedené v programe prestížnych svetových festivalov na celom svete a vyhrali niekoľko ocenení. Jeho bakalársky krátky film Atlantída, 2003 (2017) mal premiéru v rámci Cinéfondation v Cannes. Okrem ďalších cien, ktoré získal na rôznych ďalších festivaloch, bol ocenený aj Českým levom za najlepší študentský film. Okrem úspešných študentských filmov má Michal na konte aj mnoho skúseností s režírovaním televíznych seriálov ako Slovania, Za sklom, Profesor T – nominovaný na Českého leva či minisériou Podezření, ktorá mala premiéru na Berlinale. Film Obeť je jeho celovečerný debut.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #MFF Benátky #Michal Blaško