Harrison Ford oslavuje sedemdesiatku

Americký herec Harrison Ford sa preslávil ako archeológ a dobrodruh Indiana Jones. Známy je však aj ako vesmírny pilot Han Solo z pôvodnej trilógie Hviezdnych vojen (1977, 1980 a 1983) alebo Rick Deckard z kultového sci-fi Ridleyho Scotta Blade Runner (1982). Počas svojej vyše štyri desaťročia trvajúcej kariéry sa však objavil aj v ďalších úspešných hollywoodskych filmoch.

13.07.2012 09:00
Harrison Ford Foto:
Harrisonovi Fordovi máva novinárka, ktorá s ním robila interview.
debata

Časopis Empire ho v roku 1997 zaradil na prvú priečku rebríčka stovky najväčších filmových hviezd všetkých čias. Americký filmový inštitút mu v roku 2000 udelil cenu za celoživotné dielo a o dva roky neskôr si na udeľovaní Zlatých glóbusov prevzal cenu Cecila B. DeMilla za celoživotné dielo od Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA). Od roku 2003 má tiež hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy.

Harrison Ford sa narodil 13. júla 1942 v Chicagu. Jeho matka Dorothy bola žena v domácnosti a bývalá rozhlasová herečka, otec Christopher Ford, vlastným menom John William Ford, bol bývalý herec a pracoval v reklame. Harrisonovi starí rodičia z matkinej strany boli židovskí imigranti z Minska, kým starí rodičia z otcovej strany mali nemeckých a írskych katolíckych predkov. Keď sa ho neskôr v rozhovore pýtali, v akom náboženstve ho rodičia vychovali, s úsmevom odpovedal: „V demokratickom!“

Bol členom skautov, dosiahol druhú najvyššiu hodnosť a bol odborníkom na plazy. Práve preto sa vraj s režisérom Stevenom Spielbergom neskôr dohodli, že mladého Indianu Jonesa zobrazia vo filme Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989) ako skauta. Fordove znalosti o plazoch, naopak, u doktora Jonesa zo žartu zmenili na fóbiu.

Ford maturoval v roku 1960 na Maine East High School v Park Ridge v štáte Illinois. V škole ho vraj šikanovali, nebol dobrý v športoch a jeho študijné výsledky nikdy neboli lepšie ako C-. Pôsobil ale v stredoškolskom rádiu a v maturitnom ročníku bol aj športovým komentátorom. Po maturite pokračoval v štúdiu na Ripon College vo Wisconsine. Na hodiny divadla sa vraj pôvodne prihlásil najmä kvôli dievčatám, no neskôr ho hranie zaujalo. Školu ale nedokončil, pretože začal trpieť vážnymi depresiami, veľa spal a napokon prestal dbať o svoj zovňajšok.

Steven Spielberg (vľavo) a Harrison Ford sa aj... Foto: Reuters
Steven Spielberg (vľavo) a Harrison Ford Steven Spielberg (vľavo) a Harrison Ford sa aj štvrtýkrát stretli pri filmovom príbehu archeológa Indianu Jonesa.

V roku 1964 odcestoval do Los Angeles s cieľom získať tam prácu v rádiu. Napriek tomu, že ju nedostal, ostal v Kalifornii a podpísal zmluvu s programom Columbia Pictures's New Talent, vďaka ktorému prišiel jeho filmový debut, keď sa objavil ako hotelový poslíček v kriminálke Mŕtvy závod na kolotoči (1966). Napriek tomu, že nemá prostredné meno, vo westerne Čas na zabíjanie (1967) sa objavil ako Harrison J. Ford. J do jeho mena totiž doplnili len preto, aby ho odlíšili od herca nemých filmov Harrisona Forda, ktorý v rokoch 1915 až 1932 nakrútil vyše 80 filmov a zomrel v roku 1957. Ford neskôr prezradil, že o existencii Harrisona Forda, s ktorým nie je pokrvne spriaznený, netušil až do chvíle, keď na hollywoodskom Chodníku slávy objavil hviezdu „so svojím menom“.

V šesťdesiatych a na začiatku sedemdesiatych rokov pracoval pre Universal Studios a hral menšie postavy v televíznych seriáloch. Neskôr účinkoval vo westerne Cesta do Shilohu (1968) a objavil sa ako pracovník letiska vo filme Zabriskie Point (1970) Michelangela Antonioniho.

Keďže mu takáto kariéra nestačila, stal sa profesionálnym tesárom – samoukom, aby mohol lepšie uživiť svoju vtedajšiu manželku a dvoch malých synov. Začal tým, že sľúbil kamarátovi dva stoly a napriek tomu, že nemal s touto prácou žiadne skúsenosti, onedlho už staval nahrávacie štúdio pre brazílskeho hudobníka a skladateľa Sérgia Mendesa. Jeho dobré meno sa v Hollywoode rýchlo šírilo a navzájom si ho odporúčali ako „tesára hviezd“. V tom čase pracoval aj v zákulisí koncertného turné skupiny The Doors.

K herectvu sa vrátil s Georgeom Lucasom, pre ktorého najprv robil skrine, a neskôr dostal vedľajšiu rolu v jeho filme Americké graffiti (1973). Na rozšírenie svojej pracovne si Forda po úspechu Krstného otca (1972) najal režisér Francis Ford Coppola a neskôr mu dal aj malé postavy vo svojich filmoch Rozhovor (1974) a Apokalypsa (1979).

Harrison Ford a Calista Flockhart Foto: SITA
Harrison Ford a Calista Flockhart Harrison Ford a Calista Flockhart

Práca tesára mu priniesla aj najväčšiu rolu v dovtedajšej kariére. Lucas si ho totiž všimol pri práci na dverách v štúdiu, keď hľadal hercov do svojho nového filmu a zavolal ho na čítanie textov s ďalšími uchádzačmi. Tým filmom bolo dobrodružné sci-fi Hviezdne vojny (1977) a Lucas si veľmi rýchlo uvedomil, že práve v ňom našiel muža, ktorého hľadal, a to aj napriek tomu, že uvažoval o hviezdach ako Nick Nolte, Kurt Russell alebo Christopher Walken. Hviezdne vojny, neskôr známe aj pod názvom Star Wars: Epizóda IV – Nová nádej, sa stali jedným z najúspešnejších filmov v dejinách a pre Forda sa vďaka stvárneniu Hana Sola začala hviezdna kariéra. Účinkoval aj v ďalších dvoch filmoch pôvodnej trilógie – Star Wars: Epizóda V – Impérium vracia úder (1980) a Star Wars: Epizóda VI – Návrat Jediho (1983), i v špeciále The Star Wars Holiday Special (1978).

V sedemdesiatych rokoch si Ford zahral aj v ďalších filmoch ako Smutní hrdinovia (1977), Oddiel 10 z Navarone (1978), Hanoverská ulica (1979) alebo The Frisco Kid (1979).

Ďalší úspech prišiel s postavou svojrázneho archeológa Indianu Jonesa v dobrodružnom filme Dobyvatelia stratenej archy (1981) Stevena Spielberga. Obľúbený Indy sa ale vraj z neho stal, pretože Tom Selleck nemal čas. Jeho postavenie medzi ľuďmi sa však s touto úlohou zmenilo dokonca tak, že režisér Steven Spielberg sa rozhodol vystrihnúť jeho postavu z pripravovaného sci-fi E.T. – Mimozemšťan (1982), aby nerozptyľoval divákov.

Úlohu šarmantného dobrodruha si zopakoval aj vo filme Indiana Jones a chrám skazy (1984) a Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989). V roku 1993 sa ako 50-ročný Indiana objavil aj v epizóde televízneho seriálu Dobrodružstvá mladého Indianu Jonesa (1992 – 1993) a v roku 2008 sa vrátil v dlho očakávanom štvrtom filme Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky, ktorý sa stal s celosvetovými tržbami 786,6 milióna amerických dolárov druhým finančne najúspešnejším filmom roka. Neskôr Ford poznamenal, že by si rád zahral aj v piatom Indianovi, ak to nebude trvať ďalších 20 rokov.

Úspech Indianu Jonesa priviedol Forda aj k podpore skutočných archeológov. Pôsobí v správnej rade Amerického archeologického inštitútu (Archaeological Institute of America, AIA), ktorý je najstaršou a najväčšou archeologickou organizáciou v Severnej Amerike, kde pomáha so zvyšovaním povedomia verejnosti, a tiež v prevencii rabovania archeologických lokalít a ilegálneho obchodu so starožitnosťami.

Ďalší dôležitý míľnik jeho kariéry prišiel s hlavnou rolou v sci-fi klasike Blade Runner (1982) Ridleyho Scotta. V osemdesiatych rokoch sa objavil aj v dráme Svedok (1985), vďaka ktorej získal svoju jedinú nomináciu na Oscara, rovnako jedinú nomináciu na cenu BAFTA a prvú nomináciu na Zlatý glóbus v kariére, dobrodružnej dráme Pobrežie moskytov (1986), ktorá mu vyniesla druhú nomináciu na Zlatý glóbus, krimi trileri Buldog (1988) Romana Polańského alebo romantickej dráme Podnikavé dievča (1988).

Harrison Ford Foto: www.imdb.com
Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky Harrison Ford

V deväťdesiatych rokoch si zahral napríklad v kriminálke Podozrenie (1990), dráme Myslite na Henryho (1991), trileroch Hry patriotov (1992) a Jasné nebezpečenstvo (1994), v ktorých stvárnil agenta CIA Jacka Ryana, krimi trileri Utečenec (1993), ktorý znamenal tretiu nomináciu na Zlatý glóbus, romantickej snímke Sabrina (1995), za ktorú získal zatiaľ poslednú nomináciu na Zlatý glóbus, akčnom trileri Tichý nepriateľ (1997) alebo Air Force One (1997).

Od konca deväťdesiatych rokov ale jeho kariéra mierne upadala – účinkoval totiž vo viacerých komerčne neúspešných filmoch, ktoré nenadchli ani kritiku, ako Šesť dní, sedem nocí (1998), Náhodné stretnutie (1999), K-19: Stroj na smrť (2002), Detektívi z Hollywoodu (2003) alebo Firewall (2006). Výnimkou bola len dráma Pod povrchom (2000), ktorej kritiky síce tiež neboli príliš pozitívne, no jej celosvetové tržby prekročili 291 miliónov dolárov. V roku 2009 si zahral s Rayom Liottom a Ashley Judd v nezávislej dráme Imigranti a rok 2010 priniesol sklamanie v podobe drámy Šanca na prežitie a vlažne prijatej romantickej komédie Krásne vstávanie. V lete 2011 sa predstavil po boku Daniela Craiga a Olivie Wilde v sci-fi westerne Kovboji a votrelci.

Ford patrí v Hollywoode k hercom, ktorí si starostlivo strážia súkromie. Za sebou má dva rozvody. Z prvého manželstva s Mary Marquardt (1964 – 1979) má dvoch synov Willarda a Benjamina a ďalšie dve deti – Malcolma a Georgiu, mu porodila druhá manželka, scenáristka Melissa Mathison (1983 – 2004). Jeho treťou manželkou sa 15. júna 2010 stala herečka Calista Flockhart, s ktorou tvorí pár od roku 2002 a starajú sa spolu o adoptovaného syna Liama.

Je známy aj záujmom o ochranu životného prostredia. V októbri 2006 mu za ochranu prírody udelili Jules Verne Spirit of Nature Award. V roku 1993 nazval arachnológ Norman Platnick na jeho počesť nový druh pavúka Calponia harrisonfordi a v roku 2002 entomológ Edward O. Wilson nazval nový druh mravca Pheidole harrisonfordi. V apríli 2008 účinkoval v televíznom spote Conservation International, ktorý mal upozorniť na problém odlesňovania. V snahe, čo najlepšie zobraziť vplyv odlesňovania na životné prostredie, si nechal pred kamerou voskovou depiláciou odstrániť chlpy z hrude so slovami: „Každý kúsok dažďového pralesa, ktorý odtrhneme zo svojho miesta, nás bolí priamo tu, pri srdci.“

Ford sa od šesťdesiatych rokov venuje aj lietaniu – ako súkromný pilot lietadiel i helikoptér. Vlastní ranč s rozlohou 800 akrov v Jacksone v štáte Wyoming a už niekoľkokrát na žiadosť miestnych úradov pomáhal pri výnimočných situáciách. Raz napríklad pomohol zachrániť dehydrovanú turistku.

debata chyba