Film Svetlonoc Terezy Nvotovej dostal cenu na festivale v Locarne

Česko-slovenský koprodukčný film režisérky Terezy Nvotovej Svetlonoc ocenila porota súťažnej sekcie Cineasti del presente (Súčasná kinematografia) na festivale v Locarne Zlatým leopardom za najlepší film. ČTK o tom informoval Jiří Vaněk z českého Štátneho fondu kinematografie.

14.08.2022 10:00
svetlonoc Foto:
Eva Mores a Natália Germani stvárnili hlavné postavy v novom filme Terezy Nvotovej Svetlonoc.
debata

V krátkom čase ide o druhého Zlatého leoparda pre český film. Vlani túto sekciu, zameranú na nastupujúcu generáciu tvorcov a ich prvé a druhé filmy, ovládol iný český film Bratrství režiséra z pražskej FAMU Francesca Montagnera.

„Mám strašnú radosť, nečakala som, že príbeh z malej dediny v slovenských horách bude tak silno rezonovať s medzinárodným publikom. Zjavne problémy, ktoré musia riešiť naše hrdinky, mu nie sú zas tak cudzie,“ povedala režisérka a scenáristka Tereza Nvotová po slávnostnom ceremoniáli.

Mysteriózna dráma Svetlonoc (Nightsiren) je vzburou ženy stojacej proti hlboko zakorenenej kolektívnej tradícii, ktorá ju démonizuje a zahanbuje. Rozpráva príbeh Šarloty, ktorá sa vracia do rodnej dediny v horách, aby našla odpovede na otázky týkajúce sa jej pohnutého detstva.

Trailer k filmu Svetlonoc.

Keď sa snaží odhaliť pravdu, začnú sa do jej reality vtierať dávne legendy, ktoré vedú dedinčanov k tomu, že ju obvinia z čarodejníctva a vraždy.

Do hlavných úloh obsadila režisérka Natáliu Germaniovú, Evu Moresovú, Juliánu Brutovskú, Ivu Bittovú a Marka Geišberga. Spolu s autorkou námetu Barborou Námerovou napísala Nvotová aj scenár k filmu. Po „veľkej trojici“ Berlinale, Cannes a Benátky je Locarno považované za jeden z najvýznamnejších medzinárodných filmových festivalov kategórie A.

Svetlonoc je druhý celovečerný hraný film režisérky Terezy Nvotovej, ktorá debutovala snímkou Špina na festivale v Rotterdame v roku 2017. Dráma o znásilnení a vzbure ženy proti násilníkovi sa neskôr stalo najlepším filmom na Cenách českej filmovej kritiky.

debata chyba
Viac na túto tému: #filmový festival #film #Zlatý leopard #Tereza Nvotová