Kino Lumière oslávi svoje narodeniny exkluzívnou projekciou filmu Lovec jeleňov

Vojnová dráma Lovec jeleňov (1978) režiséra Michaela Cimina sa popri Coppolovej Apokalypse (1979) považuje za jeden z najlepších filmov o vietnamskej vojne. Získala päť Oscarov vrátane ceny za najlepší film a réžiu a vďaka originalite filmového spracovania a hĺbke výpovede je nadčasovým dielom. Na Slovensku film exkluzívne uvedie len Kino Lumière na troch projekciách, prvá sa koná už v piatok 2. septembra o 19.00 hod. Film sa premietne v cykle Reštaurovaná klasika pri príležitosti 11. výročia znovuotvorenia kina.

31.08.2022 10:00
Lovec jeleňov Foto:
Snímka z filmu Lovec jeleňov.
debata

Lovec jeleňov zobrazuje vojnové a povojnové osudy troch priateľov, vášnivých lovcov, pochádzajúcich z ruskej emigrantskej komunity z malého oceliarskeho mesta v Pensylvánii. Odchádzajú bojovať do vojny vo Vietname s odhodlaním hájiť záujmy USA. Vo Vietname na nich ale čaká vojnové peklo a boj o holý život. Keď padnú do rúk Vietkongu, dostanú sa do tábora rukojemníkov a okrem iného sú nútení hrať sami medzi sebou ruskú ruletu.

Film na príbehu troch mladých mužov „popisuje otras, akým v dôsledku vojny vo Vietname prešla väčšina americkej verejnosti,“ napísal o filme český filmový teoretik Luboš Ptáček.

„Hrdinovia strácajú naivnú vnútornú integritu, vojnový zážitok im prináša odcudzenie i spochybnenie veľkej časti amerického ideálu. Dĺžka filmu režisérovi umožnila zjednotiť pestrú paletu použitých výrazových prostriedkov i zmenu divákovho pohľadu.“ Podľa Ptáčka tak režisér umožnil divákom vytvoriť si vlastné úvahy o zmysle vojny.

Trailer k filmu Lovec jeleňov.

Lovec jeleňov nepatrí medzi prvoplánovo protivojnové filmy, aj preto bol v čase svojho vzniku nejednoznačne prijatý filmovou kritikou i verejnosťou. Mnohým prekážala subjektivita, jednostrannosť či nedostatok protivojnových argumentov. Napriek tomu je jeho výpoveď o hrôzach vojnového šialenstva mimoriadne silná.

Podľa Ptáčka „vizuálne pôsobivé sú scény zo Saigonu otriasajúceho sa v základoch, kde obrazy preplnené utečencami striedajú zábery opustených štvrtí ožiarených svetlom z požiarov, takisto aj žiadostivosť a vzrušenie publika pri ruskej rulete“.

Tento epický vojnový film natočil režisér Michael Cimino. Ide o jeho druhý celovečerný film a s nasledujúcou snímkou Nebeská brána (1980) oba predstavujú vrchol jeho tvorby. Pozoruhodným spôsobom sú vo filme vystavané charaktery troch hlavných postáv, ktoré stvárňujú Robert de Niro, Christopher Walken a John Savage, dômyselne sú odlíšené aj nálady v tých častiach filmu, ktoré sa odohrávajú v Amerike a vo Vietname.

Film získal päť Oscarov za najlepší film, réžiu, strih, mix zvuku i pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe (Christopher Walken) z deviatich nominácií, medzi ktorými bola aj nominácia Maryl Streepovej v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe.

34 MV5BODll OGE2Mz Ut OTI4OC00ODky LTk0Yjkt OWY5Mzg3NDIw Nzdj Xk Ey Xk Fqc Gde QXVy NDUz MDg2Nz U . V1 Čítajte viac Cinematik uvedie Trojuholník smútku. Ste pripravení vidieť víťaza z Cannes?

Michael Cimino za film získal Zlatý glóbus pre najlepšieho režiséra i cenu losangelských filmových kritikov. Za kamerou filmu stál oceňovaný maďarský kameraman svetového významu Vilmos Zsigmond a získal za ňu cenu BAFTA za najlepšiu kameru.

Lovec jeleňov sa premieta v cykle Reštaurovaná klasika, Kino Lumière v ňom uvádza kultové filmy v reštaurovanej podobe. K divákom sa takto dostali napríklad už diela Krstný otec (1972) a Apokalypsa: Final Cut (1979) Francisa Forda Coppolu alebo Mulholland Drive (2001) Davida Lyncha.

Ide zväčša o unikátne projekcie, ktoré sa v kinách premietajú len mimoriadne alebo veľmi krátky čas. Film Lovec jeleňov v reštaurovanej podobe uvedie na Slovensku exkluzívne len Kino Lumière, premieta sa v piatok 2. septembra (19.00), v sobotu 10. septembra (19.30) a v pondelok 12. septembra (19.00).

Kapitán Dabač Čítajte viac Filmy o SNP: Prekrúcanie histórie aj ľudské drámy

V septembri Kino Lumière okrem nových filmov, pravidelných cyklov i špeciálnych projekcií otvára aj novú sezónu Filmotéky. Jej program tradične pripomenie mnohé osobnosti slovenskej a svetovej kinematografie a prinesie i pravidelné cykly krátkych filmov ako Očami filmových spravodajcov, Rezy krátkym filmom, Zdravotná prehliadka či Digitálne kino. Filmotéka uvedie aj nové cykly.

Téme, čo v kinematografii možno považovať za romantické, sa bude venovať cyklus Romantika roka, pripravený je aj cyklus zameraný na prepojenie filmu a architektúry, ktorý lektorsky bude viesť architekt a filmový kritik Erik Binder.

V septembri sa začne tiež Filmový kabinet špeciál, venovaný bude kľúčovej osobnosti nemeckého i svetového filmu – režisérovi Wernerovi Herzogovi pri príležitosti jeho 80. narodenín, ktorých sa dožíva v septembri.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #Kino Lumiere #Lovec jeleňov