Rusko nevyšle film na Oscary, rezignoval kvôli tomu šéf jeho oscarového výboru

Rusko nevyšle film do zápasu o Oscarov, oznámila Ruská filmová akadémia. V reakcii na to dnes rezignoval predseda výboru, ktorý za Rusko film do súťaže vyberá, režisér Pavel Čuchraj. Rozhodnutie akadémie označil za jednostranne a protiprávne, píše agentúra TASS.

27.09.2022 14:30
Oscar, soška Oscara Foto:
Ilustračná snímka.
debata

Ruská filmová akadémia sa rozhodla nevyslať ruský film do boja o ceny Americkej filmovej akadémie. Informáciu zverejnila na svojom webe, pričom tento krok nezdôvodnila.

Rusko 24. februára zaútočilo na Ukrajinu, čím vyvolalo ostrú kritiku a prísne sankcie zo strany Západu vrátane Spojených štátov. Hollywoodske spoločnosti vrátane Walt Disney Co. alebo Warner Bros. kvôli invázii zrušili v Rusku premiéry svojich filmov.

Trailer k filmu Vor.

„Na protest rezignujem na svoje predsedníctvo a z tejto organizácie odstupujem,“ napísal v liste doterajší šéf ruského oscarového výboru Čuchraj, ktorý bol v roku 1997 nominovaný na Oscara za najlepší cudzojazyčný film so snímkou Vor.

Zahraničné snímky sa môžu o ceny americkej akadémie uchádzať práve vo vyššie spomínanej kategórii, ktorá je od roku 2020 uvádzaná ako Najlepší zahraničný film. Rusko ocenenie získalo naposledy v roku 1994 za snímku Unavení slnkom. Nominácie americkej akadémie v rokoch 2014 a 2017 získali ruské filmy Leviatan a Nemilovaní.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #film #Oscar
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy