Dokument Plná 6 sprostredkuje každodennosť extrémneho pretekára

Film PLNÁ 6 v réžii Adama Sejka sleduje posledných šesť rokov závodnej kariéry Kamila Holána, ktorý je aktuálne jedným z najlepších českých motocyklových pretekárov na prírodných okruhoch. Napriek tomu jeho materiálne možnosti a zázemie ani zďaleka nedosahujú úroveň svetových jazdcov. Na najťažších roadracingových tratiach ako je Isle of Man je však schopný sa im vyrovnať.

05.10.2022 16:00
kamil plna 6 Foto:
Prostredníctvom filmu Plná 6 sa divák dostane aj do prostredia najprestížnejších pretekov.
debata

Dokumentárny portrét rozpráva príbeh o mužovi z obyčajných pomerov, ktorý podľahol vášni rýchlosti a podriadil jej svoj život i telo. Plná šesť znamená moment, keď motocykel dosiahne svoj limit a ide na šiesty stupeň maximálnej rýchlosti. Pohľad do každodennosti extrémneho pretekára odkrýva silu nečakaných podmienok úspechu. Český dokumentárny film Plná 6 vstúpi do kín 13. októbra.

Režisér a kameraman Adam Sejk je vášnivým motocyklovým fanúšikom, to že sa jedná o riskantný šport či zábavu sa najviac presvedčil sám, keď jeden z jeho najbližších priateľov tragicky zahynul na motorke.

„Keď som film natáčal, kládol som si otázky, kam až by som bol ja sám schopný zájsť vo svojich limitoch. Či by som poprel svoje „ja“ v snahe zavďačiť sa druhým, alebo ako by som naložil so svojou druhou šancou. Film určite nemá ambície odpovedať na všetky otázky ľudstva. Budem rád, keď privedie diváka zamyslieť sa na tým, kde on sám má svoje priority a čo je pre neho v živote najdôležitejšie.“

LA ska pod kapotou  1 Čítajte viac Miro Remo: Keď filmu dôveruješ, si ochotný urobiť preň všetko

Atraktívne prostredie domácich, ale predovšetkým svetových roadracingových závodov dáva nahliadnuť do pozadia fungovania vrcholového športu. Podobný spôsob života ale prináša aj problémy a peripetie v osobnom i rodinnom živote pretekára.

Vo filme nahliadnete do všedného života Holánovej rodiny, ktorú spolu s kariérou poznamenal aj rozchod s jeho ženou. Všednú rutinu v práci, voľný čas i čas, ktorý Kamil trávi s deťmi. Je to práve rodina a najbližší kolegovia, ktorí odhaľujú život pretekára, ktorý sa pokúša o cestu na vrchol.

Podozriva 5 Čítajte viac Z Cannes do slovenských kín prichádza Podozrivá Park Chan-Wooka

Pohľad do každodennosti extrémneho pretekára odkrýva silu nečakaných podmienok úspechu. Prostredníctvom filmu sa divák dostane aj do prostredia najprestížnejších pretekov a to nie cez športový prenos, ale spolu s konkrétnou postavou a „zažije“ tak ich extrémnosť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Filmtopia