Dokumentárna séria Moje miesta predstaví krajské mestá z inej perspektívy

Na obrazovky Dvojky RTVS prichádza nová dokumentárna séria Moje miesta – príbeh mesta, ktorá predstaví osem slovenských krajských miest prostredníctvom ľudí, ktorí v nich žijú dlhodobo a sú ich súčasťou. Prvú časť dokumentu, ktorý je jedným z mnohých programov pripravovaných v RTVS k blížiacemu sa 30. výročiu Slovenskej republiky, odvysiela Dvojka v nedeľu 30. októbra o 20.10 h.

, 27.10.2022 14:00
rtvs Foto:
Dokumentárna séria Moje miesta predstaví krajské mestá z inej perspektívy.
debata

Každým z miest budú divákov a diváčky sprevádzať zaujímavé osobnosti, ich autentickí obyvatelia. V prvej časti nás Košicami prevedie sprievodca Milan Kolcún, moderný a inovatívny prístup k budovaniu verejných priestorov predstavia Zuzana Révészová a Viktória Mravčáková a atmosférou a vôňami mesta nás prevedie jedna z najvýznamnejších parfumérok v Európe Eva Škovranová.

Vystava kostymov RTVS  foto Čítajte viac RTVS vystavuje televízne kostýmy a bude hľadať najlepší obraz

Druhou epizódou nás uličkami Prešova prevedú okrem iných aj Katka Koščová i jej sestra, herečka Veronika Husovská s manželom, hudobným skladateľom Martinom. V Žiline sa stretneme aj s hercom Jánom Dobríkom, v Trenčíne napríklad s Rasťom Pavlikovským, v Nitre aj s herečkou Evou Pavíkovou, v Trnave napríklad so spisovateľkou Luciou Chrenko, v Banskej Bystrici aj s olympionikom Matejom Tóthom a Bratislavou nás prevedie architekt a hudobník Juraj Benetin, ale aj spisovateľ a textár Daniel Hevier.

Jedným z krajských miest, ktoré diváci a... Foto: RTVS
rtvs Jedným z krajských miest, ktoré diváci a diváčky spoznajú z inej perspektívy je aj Nitra.

„Cieľom našej novej dokumentárnej série je predstaviť každé krajské mesto prostredníctvom ľudí, ktorí v ňom priamo žijú a sú dlhodobo jeho súčasťou. Zachytiť dobu, miesta či atmosféru príbehmi jednotlivca, pretože príbehy jednotlivcov formujú mesto a rovnako tak mesto svojimi príbehmi formuje jednotlivca. Pokúsime sa objaviť mesto a jeho (stáročiami formované) genius loci,“ uviedol šéfdramaturg dokumentárnej a vzdelávacej tvorby RTVS Ondrej Starinský.

Séria predstaví aj zákutia Banskej Bystrice. Foto: RTVS
rtvs Séria predstaví aj zákutia Banskej Bystrice.

Diváci série Moje miesta – príbeh mesta namiesto informácií a čísiel spoznajú pocity, ktoré ľudia zo svojho mesta majú, kam v ňom radi chodia a čo sa im na ich meste páči. Nové dokumenty ukážu aj ikonické miesta a vizuálne atraktívnym spôsobom zachytia život mesta v prítomnosti – čím daná metropola žije.

Dokumentárnu sériu Moje miesta – príbeh mesta odvysiela Dvojka od 30. októbra každú nedeľu o 20.10 h.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy