Cenzorka Petra Kerekesa je nominovaná na cenu Európskej filmovej akadémie

Európska filmová akadémia zverejnila nominácie k 35. ročníku Európskych filmových cien. V kategórii Najlepší filmový debut (European Discovery - Prix FIPRESCI) je nominovaný celovečerný hraný film režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského Cenzorka. O nominácii hlasovali vybraní experti Európskej filmovej akadémie a Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI.

08.11.2022 13:28
R Foto:
Dráma Cenzorka režiséra Petra Kerekesa získala cenu za najlepší scenár na áčkovom festivale v Benátkach. Teraz je nominovaná na "európskeho oscara".
debata

Udeľovanie Európskych filmových cien, o ktorých rozhoduje 4400 členov akadémie má tri fázy. Počas prvej fázy členovia filmy vybrali, v druhej fáze hlasovali za výber nominácií a v tretej fáze budú rozhodovať o víťazoch vo všetkých kategóriách. Slávnostné dovzdávanie Európskych filmových cien sa uskutoční 10. decembra 2022 v Reykjavíku.

Európska filmová akadémia bola založená v roku 1988, jej prvým prezidentom bol Ingmar Bergman a dnes má 4400 členov. Pod vedením súčasného prezidenta Wima Wendersa, združuje, spája a podporuje filmových profesionálov, jej cieľom je zdieľať poznatky, vzdelávať a spájať divákov všetkých vekových kategórií v oblasti európskej kinematografie. Každoročným vyvrcholením jej aktivít je udeľovanie Európskych filmových cien pre najlepšie európske filmové diela.

Hrdinky víťazného filmu Cenzorka. Vľavo Iryna... Foto: Pravda, Robert Huttner
Ukrajinky Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva film Petra Kerekesa C Hrdinky víťazného filmu Cenzorka. Vľavo Iryna Kiryazeva, vpravo Maryna Klimova.

Cenzorka je celovečerným hraným debutom dokumentaristu Petra Kerekesa. Ako jediný slovenský film získala ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach (2021), z ktorého si jej tvorcovia odniesli cenu za najlepší scenár v sekcii Horizonty. Okrem nej bola ocenená na Medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu (2021), kde získala cenu Silver Hugo za najlepšiu réžiu, na festivale v nemeckom Cottbuse (2021), kde bola ocenená hlavnou cenou za najlepší film a na francúzskom filmovom festivale Les Arcs (2021), na ktorom získala Kryštálový šíp za najlepší film. Počas tohtoročnej jesene uviedlo Francúzsko film do kinodistribúcie. V kategóriách najlepší hraný film, najlepšia filmová réžia, najlepší filmový scenár a ženský herecký výkon v hlavnej úlohe získala národné ocenenia Slnko v sieti (2022). Stala sa tiež národným kandidátom na cenu Oscar (2022) americkej Akadémie filmových umení a vied pre kategóriu najlepší zahraničný celovečerný film.

Cenzorka Čítajte viac Najlepšia herečka z filmu Cenzorka sa vracia do väzenia v Odese

Počas realizácie získala ocenenie Works in Progress na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary (2017) a na Medzinárodnom filmovom festivale Odesa (2018) zvíťazila v kategórii Najlepší projekt.

Peter Kerekes strávil návštevami a nakrúcaním v ukrajinskej ženskej väznici šesť rokov. Cenzorka je príbehom troch žien. Ljuby (Lyubov Vasylyna), podľa ktorej životného príbehu tvorcovia film nakrútili, a ktorá dnes žije so svojimi dvoma deťmi na Slovensku. Iriny (Iriny Kiriazeva), skutočnej dozorkyne v ženskej väznici, ktorá vo filme hrá samú seba a Lesji, ktorú hrá mladá herečka z Odesy Marina Klimova. Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojim prvým dieťaťom. Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, čo im prináša zopár chvíľ šťastia. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do sirotinca, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, hľadá Lesja spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v detskom domove.

Cenzorka Čítajte viac Recenzia filmu Cenzorka: Materstvo za mrežami

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Kerekes #Európske filmové ceny #film Cenzorka