Francúzsky režisér Patrice Leconte slávi 75. narodeniny

Francúzsky režisér, scenárista a ilustrátor Patrice Leconte, ktorý sa narodil 12. novembra 1947, bol dlhé roky za hranicami Francúzska prakticky neznámy. Prielom zaznamenal až so snímkou Pán Hire, na ktorý nadviazali úspešné filmy Nevinné krutosti či Dievča na moste.

12.11.2022 10:00
Patrice Leconte Foto:
Režisér Patrice Leconte na snímke z Filmového festivalu v Montecarle z roku 2020.
debata

Rodák z Tours pracoval od konca 60. rokov ako ilustrátor pre francúzsko-belgický komiks Pilote. Ako filmový režisér debutoval v roku 1976 a v tej dobe točil predovšetkým komédie, ktoré sa nedostali do medzinárodnej distribúcie.

Svetovú pozornosť vzbudil až snímkou Pán Hire (1989), ktorý zachytáva ľudskú osamelosť hlavného hrdinu a znamenal radikálny odklon od jeho predchádzajúcej tvorby.

Trailer k filmu Pán Hire.

Jeho komédia Nevinné krutosti odohrávajúca sa vo Versailles na dvore Ľudovíta XVI. získala filmovú cenu César za najlepší film roku 1996 a vyslúžila si aj nomináciu na Oscara v kategórii zahraničných filmov.

V roku 1998 natočil akčnú komédiu Polovičná šanca s francúzskymi hviezdami Alainom Delonom a Jeanom-Paulom Belmondom a o rok neskôr predstavil na karlovarskom filmovom festivale komorný príbeh Dievča na moste. Natočil ho čiernobielo a hlavnú rolu napísal pre herečku a speváčku Vanessu Paradisovú.

Trailer k filmu Maigret,

„Točím veľa filmov a niekedy aj ťažko sledujem sám seba. Tá rôznorodosť ma baví, avšak prináša aj jednu komplikáciu. Keď totiž jazdím po festivaloch, ktoré v rôznej dobe uvádzajú aj moje staršie diela, mám problém sa v nich vyznať,“ povedal vtedy režisér českému publiku.

So snímkami Muž z vlaku (2002) a Príliš dôverné tajomstvá (2004) slávil úspechy aj v Spojených štátoch. Jeho zatiaľ posledným dielom je filmová adaptácia románu Maigret a mŕtve dievča spisovateľa Georgesa Simeona. Postavu slávneho detektíva pofajčujúceho fajku a psychologicky aj ľudsky rozoberajúceho prípady stvárnil Gérard Deppardieu.

debata chyba
Viac na túto tému: #film #jubileum #Patrice Leconte