Slovenské filmy sprístupnila francúzska streamovacia platforma LaCinetek

Francúzska streamovacia platforma LaCinetek, venovaná najväčším filmom 20. storočia, sprístupnila od utorka šesť klasických slovenských fimov zo 60. a 70. rokov minulého storočia. Dostupné sú vo výberovej sekcii Skryté poklady, v ktorej sa prezentujú filmové inštitúcie a ich zbierky. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Simona Nôtová.

29.11.2022 14:30
Slnko v sieti Foto:
Slnko v sieti Štefana Uhra je prelomovým dielom slovenskej novej vlny.
debata

Ako ďalej priblížila, výber nesie názov Zlatá éra slovenského filmu s podtitulom Výber zo „zlatej dekády“ slovenského filmu od slobodných 60. rokov po začiatok normalizácie 70. rokov. Obsahuje diela Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana, Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Ľalie poľné (1972) Ela Havettu a Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka.

„Súčasťou výberu sú aj dva krátke dokumenty v réžii Maroša Brázdu z produkcie SFÚ o filmoch Slnko v sieti z roku 2021 a Drak sa vracia z roku 2022,“ spresňuje SFÚ s tým, že všetky filmy boli digitálne reštaurované. Na platforme ich dopĺňajú lektorské videoúvody filmovej teoretičky Márie Ferenčuhovej vo francúzskom jazyku a riaditeľa Národného kinematografického centra SFÚ Rastislava Steranku v anglickom jazyku.

Kolekcia bude na LaCinetek prístupná minimálne tri roky, platforma je dostupná vo Francúzsku, Švajčiarsku, v Belgicku, Luxembursku, Nemecku a Rakúsku. „Ide o rešpektovanú a uznávanú platformu. Filmy vyberajú veľkí svetoví režiséri a režisérky a v sekcii Skryté poklady sú zastúpení tí najvýznamnejší hráči na poli európskej klasickej kinematografie,“ poznamenal Steranka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Francúzsko #film
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy